duminică, 19 februarie 2023

Publicat la 2/19/2023 06:53:00 p.m. de

Hudea, încă o medalie! Vicecampioană U23 la 3000 metri!

După victoria de aseară la tineret, în proba de 1500 metri, cea mai valoroasă sportivă a județului Alexandra Hudea (nr. concurs 7963), pregătită de prof. Vasile Ibășfălean, a terminat pe LOCUL 2 la TINERET în urmă cu puțin timp, în finala probei de 3000 metri la Campionatele Naționale de Seniori și Tineret, în 9:56.38. Cealaltă medieșeancă din concurs, Iulia Mărginean (nr 10274), pregătită de prof. Vasile Herman, s-a clasat pe LOCUL 4 la TINERET, cu 10:13.46.

Din păcate, în această seară, ambele atlete din Mediaș au avut timpi mai slabi decât cei cu care au obținut calificarea, 9:44.00 în cazul Alexandrei Hudea și respectiv 9:36.82 în cazul Iuliei Mărginean. Chiar și așa, cele două merită FELICITĂRILE tuturor, fiind singurele reprezentante ale județului în finalele Campionatelor Naționale de Seniori și Tineret din acest an!
Proba de azi a fost câștigat clar, la senioare, de Stella Jepkosgei Rutto (Dinamo București), în 9:10.06.
Cea mai rapiodă la Tineret a fost Mădălina Elena Sârbu (CSM Raraul Cl. Moldovenesc), care a încheiat în 9:37.56.