A fost semnat procesul verbal la finalizarea lucrărilor de modernizare a Centrului Școlar de Educație Incluzivă (CSEI) Mediaș. De astăzi, aproape 140 de copii cu deficiențe mintale și locomotorii au condiții mai bune de învățare și recuperare medicală.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/csei-medias.jpg?resize=698%2C451&ssl=1)
FOTO: Consiliul Județean Sibiu
Sunt copiii care provin din Mediaș, dar și din localități învecinate, precum Copșa Mică, Valea Viilor, Agârbiciu, Târnava, Brateiu sau Nemșa.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/csei-medias-2.jpg?resize=698%2C461&ssl=1)
Prin fondurile europene nerambursabile pe care Consiliul Județean Sibiu le-a obținut din Programul Operațional Regional 2014 – 2020, a fost reabilitată întreaga clădire și au fost amenajate cabinete de terapie și recuperare medicală. Numărul sălilor de clasă a crescut, ajungând la 12.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/csei-medias-3.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
În cadrul aceleiași investiții, au fost achiziționate calculatoare, imprimante, table interactive și mobilier școlar, valoarea acestora fiind de 340 mii lei.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/csei-medias-4.jpg?resize=698%2C398&ssl=1)
„Atât pentru elevii CSEI Mediaș, cât și pentru cei din comunitate, am pregătit un nou proiect: amenajarea unui teren de sport multifuncțional, pentru care, acum, se realizează documentația tehnică”, transmite Consiliul Județean.