marți, 19 martie 2024

Publicat la 3/19/2024 01:27:00 p.m. de

Giangu și Cîmpean au alergat, în weekend, la Naționalele U18 indoor

Atleții din județul Sibiu au rămas în afara podiumurilor, la finalele Campionatului Național de atletism indoor rezervat Cadeților U18. CSȘ Mediaș a fost prezent în competiție cu 2 sportive: Vanesa Giangu și Denisa Cîmpean.  Sâmbătă, la 1500 metri feminin, Vanesa Giangu a terminat pe 5, cu 4:59,17 minute, în vreme ce coechipiera sa Denisa Alexia Cîmpean a fost a 14-a, cu timpul 5:37,78. Duminică, Denisa a alergat 3000 de metri în 11:33,30 minute, timp cu care s-a clasat a 9-a.

Cea mai aproape de medalie a rămas Shanice-Dzifa Akabah (CSȘ Șoimii Sibiu), care s-a clasat pe locul 4 la triplusalt, sâmbătă, în prima zi a competiției, cu o săritură de 11,24m, la 49 de centimetri de învingătoare.
Duminică, la 200 metri masculin, Ștefan Costea (CSȘ Șoimii Sibiu) a terminat al 5-lea, din peste 50 de atleți, cu timpul de 23,52 secunde, la 65 de sutimi de învingător. În prima zi a competiției, la 400 metri, Ștefan Costea reușise al 6-lea timp din 48 de participanți (52,78 secunde), la 1,22 secunde de învingător.

În prima zi a competiției, sâmbătă, la 60 metri plat, Alexandra Ioana Radu (CSȘ Șoimii Sibiu) a reușit calificarea în finală, cu al 7-lea timp din 32 de altete, clasându-se tot pe 7 în finală, cu 8,09 secunde, timp cu 4 sutimi mai bun decât în precalificări.
La 400 metri feminin, Iulia-Georgian Negoescu (CSȘ Șoimii) s-a clasat pe 19, cu timpul de 1:05,10 min.
Ștafeta de 4×185 metri a CSȘ Șoimii Sibiu, formată Rucsandra Maria Roiban, Alexandra Ioana Radu, Iulia-Georgiana Negoescu și Shanice-Dzifa Akabah a terminat a 7-a din 12 participante, cu timpul 1:43,20.

Campionatul Național de atletism indoor rezervat juniorilor U18 s-a desfășurat în perioada 16-17 martie, în  Sala de Atletism „Ioan Soter“ din cadrul Complexului Național „Lia Manoliu“.