marți, 19 decembrie 2023

Publicat la 12/19/2023 09:10:00 a.m. de

Lorena Ionescu, campioană la echitație

Numele unei tinere sportive din Mediaș a făcut înconjurul presei locale în ultimele zile. E prima campioană la echitație din oraș, după mulți ani. Se numește Lorena Ionescu, este elevă la Liceul Teoretic Axente Sever și se perfecționează la sărituri peste obstacole la Sibiu, sub comanda multiplului campion Ionel Bucur.

O tânără din municipiul Mediaș a câștigat un concurs de echitație, disciplina sărituri peste obstacole. Lorena Ionescu are 15 ani și este elevă în clasa a IX-a Științe Sociale a Liceului Teoretic Axente Sever. Tânăra, legitimată la Clubul Team Bucur din Sibiu, este pasionată de echitație de mai mulți ani. La sfârșitul săptămânii trecute, ea a participat la etapa a III-a a turneului Winter Tour, la disciplina sărituri peste obstacole. Competiția s-a desfășurat la Centrul de echitație 163 Plopi din localitatea Prejmer, județul Brașov. Lorena și calul Sara s-au clasat pe primul loc la proba 7-Elite Tour. „O felicităm pe Lorena Ionescu pentru acest rezultat și îi dorim să participe la cât mai multe competiții ecvestre în anul 2024. Turneul Winter Tour din județul Brașov a fost organizat de Federația Ecvestră Română și Clubul Sportiv Ecvestru 163 Plopi”, a fost mesajul transmis de Liceul Teoretic Axente Sever pe pagina din rețeaua de socializare Facebook. Lorena a prins drag de cai de la vârsta de 4 ani, iar ulterior a început să meargă la ore de echitație, dar mai mult ca o relaxare. De doi ani merge la obstacole în Sibiu, unde îl are ca antrenor Ionel Bucur.