miercuri, 17 august 2022

Publicat la 8/17/2022 09:19:00 a.m. de

Ne-au reprezentat cu cinste la Jocurile Internaționale ale Copiilor!

Delegația medieșeană deplasată la Coventry, Marea Britanie, ne-a reprezentat cu cinste orașul și țara la Jocurile Internaționale ale Copiilor. Într-o competiție în care participarea e mult mai importantă decât rezultatele, ai noștri s-au comportat admirabil. Cei 16 copii însoțiți de antrenorii lor au concurat la disciplinele atletism, tenis de câmp, tenis de masă și baschet, într-o competiție de top, devenită în timp o adevărată sărbătoare a sportului. Cea de-a  54-a ediție a Jocurilor Internaționale ale Copiilor a reunit, în perioada 11 – 16 august 2022, în localitatea Coventry din Marea Britanie, peste 1.500 de tineri, din 60 de țări din întreaga lume.

Rezultate

Cea mai bună clasare a delegației din Mediaș a fost realizată de perechea David Luca / Daniel Nicolae, care a reușit să încheie pe podium, la dublu, în competiția de tenis de câmp. Medieșenii pregătiți de antrenorul Cristi Luca s-au întors acasă cu medaliile de argint.

Tot la tenis de câmp, dar la individual, potrivit site-ului oficial al competiției, www.coventryicg2022.org, Daniel Nicolae l-a învins în optimi pe tabloul principal, pe islandezul Porsteinsson cu 6-0, 6-0, apoi a cedat în sferturi la coreanul Young Hun Kim, cu 1-6, 2-6.

Denis Cristian Luca a pierdut în primul tur la coreeanul Jeong Min Lee, scor 4-6, 2-6, iar în turneul de consolare a trecut în primul tur de israelianul Tomer Zarko cu 6-2, 6-4, apoi, în turul secund, cu 6-0, 6-0 de englezul Ewan Turner.

La atletism, Cătălina Mara Ibășfălean a încheiat pe locul 4 în finala probei de 800 metri feminin, cu un timp mai bun decât al campioanei României din acest an la grupa sa de vârstă. A scos 2:30,22, față de 2:30,60 cu care Francesca Oanea (Fălticeni) a luat titlul în 2022. Tot la 800 m feminin, Denisa Alexia Cîmpean a sosit a opta. Gabriela Georgiana Blăjan s-a oprit în calificări în proba de 400 metri feminin, terminând pe 7 într-o grupă valoroasă, cu timpul de 1:13,72.

La 1.500 metri, Radu Alexandru a terminat pe 8 în finala B, iar Gabriel Baciu pe 10.

La baschet 3x3 masculin, sâmbătă și duminică, Mediașul a jucat 6 partide: 5-12 cu Dresda, 5-21 cu Halifax, 4-7 cu Hod Hasharon, 6-8 cu Ruse, 10-14 cu North Sydney și 8-19 cu Bangkok.