Conducerea Consiliului Judeţean Sibiu a recepţionat, miercuri, noile poduri construite la Nemşa şi Moşna. Lucrările au fost executate de către firma Multiplan SRL din Odorheiu Secuiesc, valoarea contractului fiind de 1,5 milioane de lei. Podul peste pârâul Nemşa are o lungime de 14 m, o lăţime de 9,8 m, iar deschiderea este de 8 m, în timp ce podul peste pârâul Moşna măsoară 19 m lungime, 10,3 m lăţime şi are o deschidere de 12 m. „Era necesară construirea unor poduri noi pentru a oferi condiţii optime pentru traficul rutier care se desfăşoară între Mediaş – Bârghiş – Agnita – DN1 pentru relaţia cu judeţul Braşov“, a motivat Ioan Cindrea, preşedintele Consiliului Judeţean. (A. L.)