joi, 29 noiembrie 2012

Publicat la 11/29/2012 01:35:00 p.m. de Redacţie

Prima înfrângere în EuroChallenge

Baschetbaliştii medieşeni au suferit prima înfrângere în grupele EuroChallenge.

Jucătorii lui Marcel Ţenter au început foarte bine partida de marţi, din Franţa, cu JDA Dijon şi au condus cu 26-17 după primele zece minute de joc. Principalii marcatorii în această perioadă au fost Deven Mitchell şi Aleksandar Mladenovic. În sfertul al doilea, gazdele au reuşit să ţină aproape şi să reducă din ecart, astfel că la pauza mare Gaz Metan a condus cu 4 puncte pe tabela de marcaj, 45-41. Sfertul al treilea a aparţinut francezilor, care au reuşit să egaleze şi chiar să treacă în avantaj. Astfel, la intrarea în actul decisiv, JDA Dijon a condus cu 62-59. Tot formaţia gazdă a condus ostilităţile în teren şi în ultimele 10 minute de joc, atunci când a avut chiar şi 8 puncte avantaj pe tabelă. S-a încheiat 83-79 pentru formaţia franceză. (A. P.)