sâmbătă, 9 iunie 2012

Publicat la 6/09/2012 07:30:00 a.m. de Redacţie

Campioni pe două roţi

Maratonul Medieval de Mountain-bike a ajuns la ediţia a opta. Peste 300 ciclişti din ţară şi străinătate s-au întrecut, sâmbăta trecută, pentru premiile puse la bătaie de organizatori. Competiţia ciclistă a fost organizată de către Direcţia Municipală pentru Cultură, Sport, Turism şi Tineret şi Asociaţia Sportivă Ciclomed. Ca şi la ediţiile anterioare, cursa a început cu un tur de oraş cu maşina poliţiei în faţă până la intrarea pe traseul de offroad. Maratonul s-a desfăşurat pe două trasee, de 80 şi 50 de kilometri, cu urcuşuri şi coborâşuri. Pentru ambele trasee, startul s-a dat din centrul oraşului, în zona Liceului Teoretic “Stephan Ludwig Roth”. Câştigătorul maratonului din acest an a fost Marius Petrache, în timp ce la semimaraton s-a impus Rareş Manea. (A. P.)