Pompierii Detașamentului Mediaș au intervenit azi-noapte în jurul orei 03:00 pe strada Câmpului din municipiul Mediaș pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la o casă de locuit.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/12/5eeaa626-c25a-4d31-9d4d-0f396b4c0d2c.jpg?resize=698%2C931&ssl=1)
La sosirea forțelor, incendiul se manifesta generalizat cu flacăra deschisă în interiorul casei și la acoperiș.
Pompierii au stins incendiul care a distrus jumătate din acoperișul casei și interiorul acesteia în totalitate.
Din nefericire însă în casă au fost găsiți doi câini decedați. O femeie în vârstă de aproximativ 70 de ani a fost transportată la spitalul din Mediaș pentru îngrijiri medicale întrucât a suferit o arsură la spate.
Incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit produs la un cablu defect.