miercuri, 19 octombrie 2022

Publicat la 10/19/2022 04:49:00 p.m. de

Karatiștii de la Ippon, pe podium în Slovacia

Karatiștii de la Ippon Mediaș au obținut 18 medalii la Open-ul Slovaciei, ultima competiție oficială înainte de Campionatul European WUKF care se va desfășura în luna noiembrie.

Clubul medieșean a fost reprezentat de 11 sportivi îndrumați de către antrenorii antrenorii Doru Țichindelean, Dora Hanga și Roxana Bonta. „La competiție au participat sportivi din 8 țări, fiind ultimul test înainte de Campionatul European din luna noiembrie. Rezultatele au fost obținute la probele de Kata și Kumite, individual și echipe. În total am obținut 4 medalii de aur, 7 de argint și 7 de bronz“, spune antrenorul Dora Hanga.

Clasări foarte bune

Corin Maior a obținut locul 1 la Kumite echipe Shobu Sanbon 16-17 ani, locul 1 Kumite echipe 16-17 ani, locul 2 Kumite individual 16-17 ani la categoria de 65 kilograme. Andrei Toma a obținut locul 1 Kumite Shobu Sanbon 16-17 ani, locul 1 Kumite Rotativ 16-17 ani, locul 3 Kumite individual 16-17 ani, tot la categoria 65 kilograme. De asemenea, Mihai Toma a reușit să se claseze pe locul 1 la Kumite Shobu Sanbon echipe 16-17 ani și pe locul 1 Kumite Rotativ 16-17 ani. Samira Armenean a câștigat locul 2 Kata Open 16-17 ani, locul 2 Kata Rengokai/ Shotokan 16-17 ani și locul 3 Kata echipe 16-17 ani, iar Taria Nagy locul 3 Kata echipe 16-17 ani. Totodată, Diana Dobrin a obținut locul 1 la Kumite Rotativ echipe 14-15 ani, locul 2 Kumite Shobu Sanbon echipe 14-15 ani și locul 2 Kata individual Shotokan 14-15 ani, iar Sonia Nagy s-a clasat pe locul 1 la Kumite Rotativ echipe 14-15 ani, pe locul 2 la Kumite Shobu Sanbon echipe 14-15 ani și pe locul 3 Kumite individual 14-15 ani la categoria 60 kilograme. Ștefania Rîșnovean a urcat pe prima treaptă a podiumului la Kumite Rotativ echipe 14-15 ani, pe treapta a doua la Kumite Shobu Sanbon echipe 14-15 ani, tot pe locul 2 la Kumite individual 14-15 ani și s-a clasat pe poziția a treia la Kata Rengokai 14-15 ani. De asemenea, Vlad Ștefu a obținut locul 3 la Kata Rengokai individual 14-15 ani și locul 3 la Kumite individual 14-15 ani, categoria 60 kilograme, Sofia Bonta s-a clasat pe locul 2 la Kumite individual 12 ani, iar Victoria Bonta a obținut locul 1 la Kumite individual 8 ani și locul 2 la Kata individual 8 ani.