joi, 2 iunie 2022

Publicat la 6/02/2022 07:00:00 p.m. de

Coroane de flori la monumentele eroilor din Axente Sever, Agârbiciu și Șoala


Zi importantă pentru locuitorii județului. De Ziua Eroilor, în cimitire s-au ținut slujbe de pomenire, s-au depus coroane de flori. Oficialitățile locale din mai multe comune ale județului au ținut să-și arate prețuirea și să onoreze sacrificiul celor care, de-a lungul istoriei noastre, s-au jertfit pentru apărarea integrității și valorilor națiunii române.
 
„Cu ocazia Zilei Eroilor, sărbătoare națională a poporului român, care potrivit tradiției are loc în cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, chiar de Ziua Înălțării Domnului Iisus Hristos, am fost onorați să-i omagiem pe cei care și-au dat viața pe câmpurile de luptă pentru ca noi să putem trăi liberi în România.  Astăzi, 2 iunie 2022, au fost depuse coroane de flori la monumentele eroilor din localitățile Axente Sever, Agârbiciu și Șoala în cinstea celor care au pierit în luptă. Au fost alături de numeroși membrii ai comunității noastre dl. primar Marius Grecu, dl. viceprimar Gheorghe Petrișor, consilieri locali, directorul Școlii Gimnaziale Axente Sever, dl. Constantin Dumitru, angajații Primăriei comunei Axente Sever, cadre didactice și elevi ai școlilor din comuna noastră, preot Dumitru Hilohe, șeful Secției 5 Poliție Rurală Axente Sever, dl. Gheorghe Toșu și membrii Corului Axente Sever.
Dumnezeu să îi ierte și să îi odihnească în pace pe toți eroii căzuți la datorie pentru apărarea neamului Românesc!“, a transmis Primăria Axente Sever.
    Trimite prin e-mail