Publicat la 5/16/2022 09:14:00 a.m. de

Flavius Boroncoi: „Acum e un moment foarte greu, când știu că se închide totul la noi, când știu că nu o să mai fie Gaz Metan“

Gaz Metan, ca jucător și antrenor

Într-o zi de vineri 13, aproape opt decenii de fotbal profesionist la Mediaș s-au încheiat cu un gust amar.

Gaz Metan a pierdut vineri 13 mai cu scorul de 3-0 partida cu Chindia Târgoviște. A fost ultimul joc oficial din acest sezon și probabil ultimul din istoria de 77 de ani a grupării de pe Târnava Mare. Formația gazdă a condus cu 1-0 la pauza meciului, apoi a mai înscris de două ori în actul secund. Pentru Gaz Metan va urma dispariția, în condițiile în care clubul are datorii mari și niciun fel de sprijin financiar.

Chindia Târgoviște a avut prima ocazie a partidei în minutul 4, atunci când Felix Mathaus nu a reușit să respingă o minge în careul de 16 metri, iar aceasta a fost prinsă în cele din urmă de Simion Bumbar. Peste șase minute, portarul Gazului a respins foarte bine de sub bară șutul trimis de Cristian Cherchez din marginea careului de 16 metri. Formația gazdă a reușit să deschidă scorul în minutul 18. Daniel Florea a înscris cu un șut de la aproximativ 11 metri. După o jumătate de oră de joc, portarul Simion Bumbar a izbutit să respingă bine în lateral șutul lui Marco Dulca. În minutul 41, același Marco Dulca a șutat peste poarta alb-negrilor.

Repriză cu ocazii

Gaz Metan a avut șansa egalării la șapte minute de la reluarea jocului. Ramon Gașpar a scăpat singur cu portarul Cătălin Căbuz, a încercat o scăriță, dar mingea nu a găsit cadrul porții. În minutul 57, portarul Erik Grosz a reținut șutul lui Cristian Cherchez din marginea careului de 16 metri. Peste alte două minute, formația gazdă și-a dublat avantajul pe tabela de marcaj. Marco Dulca a înscris cu un șut la colțul scurt din careul de 16 metri. În minutul 65, șutul lui Daniel Florea a lovit bara. În minutul 72, Paul Costea a primit o minge în marginea careului, a șutat cu latul, însă portarul Chindiei a reținut mingea. La cealaltă poartă, Erik Grosz a reținut șutul lui Marco Dulca de la circa 20 metri. Scorul final a fost stabilit în minutul 83, de fostul gazist Nasser Chamed. Acesta l-a învins pe Erik Grosz cu un șut în forță la colțul lung.

Supărare mare

La interviurile de după meciul cu Chindia, antrenorul Gazului a venit cu un lacăt, pe care a anunțat simbolic că îl va pune pe poarta stadionului. Flavius Boroncoi a mărturisit că s-ar bucura ca jucătorii săi să reușească să își găsească echipe și să continue fotbalul
„Acum e un moment foarte greu, când știu că se închide totul la noi, când știu că nu o să mai fie Gaz Metan. Copiii au înțeles că trebuie să meargă pe alt drum, pentru că fotbalul nu se termină la Gaz Metan. De ei depinde. A fost o perioadă foarte grea, țin să le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de noi în momentele grele. E un lacăt pe care eu mă duc să îl pun acum pe poartă la Mediaș, e un lacăt cu cifru, o să îl pun la poartă și dacă vreodată se va face o echipă, o să le dau eu cifrul. Dar cred că nu se mai face nimic. Nu există cuvinte de supărare. Eu, sincer, nu știu ce o să fac, dar nu îmi fac probleme pentru mine, mă descurc. Mai degrabă îmi fac gânduri pentru copii, pentru că noi, fiind în insolvență, ei o să aibă probleme, nu știu cum o să plece ei. Eu sper să nu îi stopeze pe copii, pentru că au șanse și să îi lase să își vadă de viitorul lor” a spus Boroncoi.