Sibiul a intrat în atmosfera Festivalului Internațional de Teatru. Ieri a avut loc și prima manifestare de stradă din cadrul festivalului. Este vorba de parada susținută prin muzică și dans pe strada Nicolae Bălcescu de grupul Aloha Tahiti din Polinezia.
![](https://i0.wp.com/www.mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2021/08/dans-polinezia.jpeg?resize=650%2C488)
Înființată în urmă cu 30 de ani, și cu sediul în Franța, această companie a călătorit în întreaga lume și a participat la cele mai mari festivaluri internaționale. Spectacolul Aloha Tahiti este o călătorie cu multiple tablouri bogate în culori și ritmuri.
Timp de aproximativ 30 de minute, cât a durat parada, sibienii și turiștii au putut să descopere Polinezia prin muzică, costume, dansuri tipice insulelor din Polinezia. Grupul este o trupă profesionistă de muzicieni, cântăreți și dansatori polinezieni, sub conducerea artistică a lui Terii Taputu.
Evenimentele în aer liber sunt an de an marile atracții ale FITS, la care publicul are acces gratuit, pentru a se bucura de frumusețea spectacolelor aduse de companii celebre din toate colțurile lumii.