joi, 26 august 2021

Publicat la 8/26/2021 04:14:00 p.m. de

FITS: Program 27 august


Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu distinge cu stele pe Aleea Celebrităților următoarele personalități: Denis O'Hare (2020), Jan Lauwers (2020), Israel Galván (2021), Akram Khan(2021), Helmut Stürmer (2020), Charlotte Rampling (2021), Yoshi Oida (2021).

Ceremonia de acordare a stelelor pe Aleea Celebrităților va avea loc vineri, 27 august, ora 18.00, pe Aleea Celebrităților din Parcul Cetății din Sibiu.


Program 27 august

 

Spectacole fizice

Indoor+ outdoor

 

12:00

Piața Mică

DIN NOU ÎMPREUNĂ!

TOGETHER AGAIN!

OGE Group

ISR-DEU / instalație / 12h

Acces gratuit

 

12:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

TRADIȚIE DIN PERCUȚIE

SUPERCHILL PERCUSSION ENTERTAINMENT

Superchill

ROU / muzică / 30min

Acces gratuit

 

16:00  

Teatrul Gong (Sala etaj)

JUNGLA TÉVÉ

JUNGLE TÉVÉ

UN SPECTACOL DE: GIGI CĂCIULEANU

Teatrul Dramaturgilor Români

ROU / dans / 1h15min

Bilet: 100 / 60 RON

 

17:00  

Fabrica de Cultură IACM Construcții SA - UniCredit (Sala „Faust”)

VRĂJITOARELE DIN SALEM

THE CRUCIBLE

De: Arthur Miller

REGIA: VLAD CRISTACHE

Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

ROU / teatru / 3h (cu pauză)

Nerecomandat celor sub 14 ani

Spectacol în limba română, cu traducere în engleză

Bilet: 100 / 60 RON

 

 

18:00  

Parcul Cetății 

ALEEA CELEBRITĂȚILOR

SIBIU WALK OF FAME      

Denis O’Hare (2020), Jan Lauwers (2020), Israel Galván (2021), Akram Khan (2021),  Helmut Stürmer (2021), Charlotte Rampling (2021), Yoshi Oida (2021)   

30min

Acces gratuit

 

18:00  

TNRS - Sala Mare

C[app]TIVI

TR[app]ED  

UN SPECTACOL DE: AMIR KOLBEN

Kolben Dance Company

ISR / dans / 1h05min

Nerecomandat celor sub 14 ani

Spectacol în limbile engleză și ebraică, cu traducere în română

Bilet: 100 / 60 RON

 

18:00  

Teatrul Gong (Sala parter)    

DECAMERONUL

THE DECAMERON

De: Lili Elbakyan, Giovanni Boccaccio

REGIA: LILI ELBAKYAN

Gabriel Sundukyan National Academic Theatre

ARM / teatru studențesc / 1h30min

Nerecomandat celor sub 16 ani

Spectacol în limba armeană, cu traducere în engleză și română

Bilet: 60 / 40 RON

 

19:00  

Filarmonica de Stat

GALA CELEBRITĂȚILOR

SIBIU WALK OF FAME CEREMONY       

Denis O'Hare (2020), Jan Lauwers (2020), Israel Galván (2021), Akram Khan (2021),  Helmut Stürmer (2021), Charlotte Rampling (2021), Yoshi Oida (2021)   

2h

 

19:00  

Sinagogă

PE ARIPI DE MUZICĂ

MUSIC WINGS

De: Ozana Barabancea

ROU / muzică / 1h

Bilet: 40 / 30 RON

 

 

19:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

DANSĂM ÎMPREUNĂ!

THE TALLEST DANCERS

El Carromato

ESP / teatru / 30min

Acces gratuit

 

19:00

Piața Habermann

CE-AȚI FĂCUT CU PĂRUL MEU?!

GET YOUR HEAD TOGETHER

Sienta la Cabeza

ESP / spectacol de muzică şi hairdressing / 1h30min

Acces gratuit

 

19:30

Parcul ASTRA

CELE MAI FRUMOASE STATUI

BEST OF LIVING STATUES

Teatrul Masca

ROU / teatru / 40min

Acces gratuit

 

20:00  

Biserica Fortificată Cisnădioara

ALIEN EXPRESS

COREGRAFIA: ŽIGAN KRAJNČAN AND GAŠPER KUNŠEK

Alien Express

SVN / dans / 45min

Bilet: 60 / 40 RON

 

20:00  

Biserica Ursulinelor  

CU DRAGOSTE DIN COIMBRA

FROM COIMBRA WITH LOVE

João Farinha & Fado Ao Centro

PRT / muzică (fado) / 50min

Bilet: 40 / 30 RON

 

20:00  

Centrul Cultural „Ion Besoiu”          

DE-A VIAȚA

TOML

COREGRAFIA: EYAL DADON

Sol Dance Company

ISR / dans / 1h

Bilet: 100 / 60 RON

 

20:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

TRADIȚIE DIN PERCUȚIE

SUPERCHILL PERCUSSION ENTERTAINMENT

Superchill

ROU / muzică / 30min

Acces gratuit

 

20:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

DANSĂM ÎMPREUNĂ!

THE TALLEST DANCERS

El Carromato

ESP / teatru / 30min

Acces gratuit

 

20:30

Piața Habermann

SCARĂ DUBLĂ

LA BELLE ESCABELLE

Doble Mandoble

BEL / circ / 30min

Acces gratuit

 

20:30

Piața Huet

PIANUL PLUTITOR

SKY PIANO

Cardinali

ITA / muzică / 45min

Acces gratuit

 

20:30

Parcul ASTRA

CELE MAI FRUMOASE STATUI

BEST OF LIVING STATUES

Teatrul Masca

ROU / teatru / 40min

Acces gratuit

 

21:00  

TNRS - Sala Mare

C[app]TIVI

TR[app]ED   

UN SPECTACOL DE: AMIR KOLBEN

Kolben Dance Company

ISR / dans / 1h05min

Nerecomandat celor sub 14 ani

Spectacol în limbile engleză și ebraică, cu traducere în română

Bilet: 100 / 60 RON

 

21:00

Piata Mare- Casa Albastra

ZIDUL SPERANTEI

WALL OF HOPE

UniCredit Bank

Proiectie interactiva

ROU/ proiect multimedia / 3h (cu pauză)

ACCES GRATUIT

 

21:00

Piața Mare

UNIVERSUL VISELOR

FLOTADOS

David Moreno Cia. & Cristina Calleja

ESP / teatru / 40min

Acces gratuit

 

21:00  

Catedrala Evanghelică C.A. „Sfânta Maria”

CONSTRUIM.SPERANȚA.ÎMPREUNĂ

BUILDING.HOPE.TOGETHER

REGIA: TERESA LEONHARD & BRITA FALCH LEUTERT

Project B.H.T.

ROU / proiecție / 25min

Nerecomandat celor sub 5 ani

Acces gratuit

 

 

21:15

Piața Habermann

CE-AȚI FĂCUT CU PĂRUL MEU?!

GET YOUR HEAD TOGETHER

Sienta la Cabeza

ESP / spectacol de muzică şi hairdressing / 1h30min

Acces gratuit

 

22:00  

Fabrica de Cultură IACM Construcții SA - UniCredit (Sala „Eugenio Barba”)     

POVESTEA PRINȚESEI DEOCHEATE

THE SCARLET PRINCESS

După: Tsuruya Nanboku al IV-lea

REGIA: SILVIU PURCĂRETE

Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

ROU / teatru / 2h30min (cu pauză)

Nerecomandat celor sub 16 ani

Spectacol în limba română, cu traducere în engleză

Bilet: 150 / 100 RON

 

22:00  

Teatrul Gong (Sala etaj)

CINE-CONCERT „INDEPENDENȚA ROMÂNIEI”

CINE-CONCERT ”THE ROMANIAN INDEPENDENCE”

DE: IRINA MARGARETA NISTOR & FOLEY’ALA

ROU / muzică / 1h09min

Spectacol în limba română

Bilet: 60 / 40 RON

 

 

 

 

22:00

Piața Mare

CONCERT LIVE - INVITAT: PEPE

LIVE CONCERT - GUEST: PEPE

The Colours

ROU / muzică / 1h

Acces gratuit

 

22:45

Piața Habermann

SCARĂ DUBLĂ

LA BELLE ESCABELLE

Doble Mandoble

BEL / circ / 30min

Acces gratuit

 

23:00  

CAVAS - ULBS         

#nofilter

UN SPECTACOL DE: GRETE LINZ

Freiburger Schauspielschule

DEU / teatru studențesc / 1h10min

Spectacol în limba germană, cu traducere în engleză și română

Acces gratuit

 

23:00

Piața Huet

PIANUL PLUTITOR

SKY PIANO

Cardinali

ITA / muzică / 45min

Acces gratuit

 

23:30

Piața Habermann

ATENȚIEEE!!!FOOOC!!!

ATTENTION!!! FIIIRE!!!

Oțet Light and Fire

ROU / spectacol de circ cu foc / 30min

Acces gratuit

 

 

 

 

 

 

Evenimente speciale

Fizic

 

Zidul exterior TNRS

SOFT ESCAPE

Instalație

Ștefan Radu Crețu

ROU / expoziții / 24h

Acces gratuit

 

Zidul exterior TNRS

ZIARUL ORIZONTAL VOL. 8

THE HORIZONTAL NEWSPAPER, VOL. 8

Dan Perjovschi

ROU / Platforma de Arte Vizuale / 24h

Acces gratuit

 

Teatrul Național „Radu Stanca”

CERUL DE MAGNEȚI

THE MAGNET SKY

Dan Perjovschi

ROU / Platforma de Arte Vizuale / 24h

Acces gratuit

 

Piața Mică, Podul Minciunilor

IGNIS

Sculptură textilă

Ida Blazicko

HRV / expoziții / 24h

Acces gratuit

 

09:00

Muzeul de Artă Contemporană

DE LA CIORAN – TREI ECOURI ARTISTICE LA SCRIERILE LUI CIORAN

FROM CIORAN – THREE ARTISTIC ECHOES TO CIORAN'S WRITINGS

Expoziție de pictură, grafică și tablouri de sticlă

Laurence Bourgeois, Jean-Marc Barrier și Mirela Vasile

FRA-ROU / expoziție / 8h

Biletele se găsesc la intrare

 

09:00

Muzeul Brukenthal, Palatul de Cartografie

MONUMENTAL – DRAWING INSIDE AND OUT

Expoziție de grafică

Bruno Maria Brandt

ROU / expoziție / 8h

Biletele se găsesc la intrare

 

09:00

Muzeul de Artă Contemporană

MONUMENTAL – DRAWING INSIDE AND OUT

Expoziție de grafică

Bruno Maria Brandt

ROU / expoziție / 8h

Biletele se găsesc la intrare

 

09:00

Muzeul Brukenthal

TREI SECOLE BRUKENTHAL, ARTA EUROPEANĂ 1500-1800

THREE CENTURIES OF BRUKENTHAL, EUROPEAN ART 1500-1800

Expoziție de gravură

Colecția av. George Șerban

Expoziție / 8h

Biletele se găsesc la intrare

 

09:00

Primăria Municipiului Sibiu (Centrul de Informare Turistică)

DESENE ÎN SPATELE SCENEI. STÜRMER – PURCĂRETE

DRAWINGS BEHIND THE STAGE. STÜRMER – PURCĂRETE

Expoziție de desene

Helmut Stürmer & Silviu Purcărete

ROU-FRA-DEU / expoziție / 11h

Acces gratuit

 

09:00

Muzeul Brukenthal

SALONUL INTERJUDEȚEAN DE ARTE VIZUALE AL FILIALEI UAP ȘI INVITAȚII

Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură

ROU / expoziție / 8h

Biletele se găsesc la intrare

 

10:00

CJPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu      

ATELIER DE DANS CU EYAL DADON

DANCE WORKSHOP WITH EYAL DADON

Sol Dance Company

ISR / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

 

10:00

Filarmonica de Stat (Sala Mică)

CONFERINȚĂ DE PRESĂ FITS

PRESS CONFERENCE FITS

Moderator: Octavian Saiu

conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

Acces gratuit, în limita locurilor disponibile

 

10:00

Centrul Cultural Habitus

CHIMONOUL ÎNTÂLNEȘTE IA

THE KIMONO MEETS IA

Expoziție de textile tradiționale de colecție

Iulia Gorneanu & Laura Caraman

ROU / expoziție / 8h

Acces gratuit

 

10:00

Teatrul Gong

CUVINTE INTRUPATE 2.0. SCENE LA CUTIE. EXTRASE DIN UNIVERSUL DRAMATURGIC AL LUI MATEI VISNIEC

EMBODIED WORDS 2.0. SCENES IN A BOX. EXCERPTS FROM MATEI VISNIEC’S DRAMATURGICAL UNIVERSE

Expoziție de fotografie, arta instalației și muzică

Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari

ROU / expoziție / 12h

Acces gratuit

 

10:00

Galeria UAP

SALONUL INTERJUDEȚEAN DE ARTE VIZUALE AL FILIALEI UAP ȘI INVITAȚII

Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură

ROU / expoziție / 5h30min

Acces gratuit

 

10:00

Facultatea de Litere și Arte (ULBS)

GENICA ATHANASIOU: MUZĂ ȘI PARTENERĂ A LUI ANTONIN ARTAUD

GENICA ATHANASIOU: MUSE AND PARTNER OF ANTONIN ARTAUD

Expoziție de fotografie

Muzeul Național al Literaturii Române

ROU / expoziție / 12h

Acces gratuit

 

12:00

NO!HAI Ambasada Creativă (Piața Mică, nr. 3)

EYE SB-YOU!

Expoziție de pictură

Alexandru Cînean

ROU / expoziție / 10h

Acces gratuit

 

13:00

Filarmonica de Stat (Sala Mică)

TEATRUL FRANCOFON PENTRU PUBLICUL TÂNĂR (VOL. 2); MITURI REINTERPRETATE ÎN DRAMATURGIA FRANCOFONĂ CONTEMPORANĂ; TEATRU ÎN DOI, ÎN TREI. O ANTOLOGIE DE TEATRU FRANCOFON CONTEPORAN; TEATRU AFRICAN CONTEMPORAN DE EXPRESIE FRANCEZĂ. O ANTOLOGIE DE TEXTE

Editori: Diana Nechit, Andrei C. Șerban

Editura Universității Lucian Blaga din Sibiu, Sibiu, 2020; Editura Universității Lucian Blaga din Sibiu, Sibiu, 2021

Invitați: Octavian Saiu, Emil Lansman, Diana Nechit, Andrei C. Șerban

ROU-FRA / carte / 1h

Eveniment în limba română

Acces gratuit, în limita locurilor disponibile

 

14.00

Centrul Cultural Habitus

COSMARUL FERICIRII

DER ALPTRAUM VOM GLUCK

de Justine del Corte

Traducerea de: Ciprian Marinescu

REGIA: MARIANA CAMARASAN

Eveniment moderat de: Bobi Pricop și Andrei C. Șerban

MEX-DEU/ spectacole-lectura/ 1h30min

Eveniment în limba romana

ACCES GRATUIT, în limita locurilor disponibile

 

16:00

Centrul Cultural Habitus

MICRO-FOLIE SIBIU – HOTSPOT CULTURAL BRD GROUPE SOCIÉTÉ GÉNÉRALE

Muzeu digital, realitate virtuală

ROU-FRA / expoziție / 5h

Acces gratuit

 

 

 

 

Spectacole online

 

04:00  

NEBUNI DE AMOR SAU MAGNETISMUL INDUBITABIL AL DOMNULUI CARAGIALE (VIII, IX)

CRAZY ABOUT LOVE OR THE UNDOUBTED MAGNETISM OF MR. CARAGIALE (VIII, IX)

Asociația Goong București / Oana Pellea

ROU / teatru / 47min

Nerecomandat celor sub 12 ani

Spectacol în limba română

online – înregistrat

Acces gratuit

 

 

 

05:00

TREZIREA

AWAKENING

UN SPECTACOL DE: WANG XUESONG

Guangdong song & dance theater

CHN / dans / 1h06min

Spectacol în limba chineză, cu traducere în română și engleză

online – înregistrat

Acces gratuit

 

07:00  

UȘA

THE DOOR

UN SPECTACOL DE: JO STRØMGREN    

Lithuanian National Drama Theatre

LIT / teatru-dans / 1h20min

Spectacol în limbaj absurd, fără traducere

online – înregistrat

Bilet: 30 RON

 

09:00  

GALBEN- SUPLICIILE BELGIEI II:REX

YELLOW – THE SORROWS OF BELGIUM II: REX

De: Peter van Kraaij și alte texte

REGIA: LUK PERCEVAL

NTGent

BEL / teatru / 2h

Spectacol în engleză, franceză, germană, neerlandeză, cu traducere în română și engleză

online – înregistrat

Bilet: 30 RON

 

10:00  

CĂLĂTORIILE LUI GULLIVER

GULLIVER’S TRAVELS

De: Jonathan Swift

REGIA: SILVIU PURCĂRETE

Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

ROU / teatru / 1h25min

Nerecomandat celor sub 12 ani

Spectacol în limba română, cu traducere în engleză

online – înregistrat

Bilet: 40 RON

 

16:00  

NEBUNI DE AMOR SAU MAGNETISMUL INDUBITABIL AL DOMNULUI CARAGIALE (X, XI)

CRAZY ABOUT LOVE OR THE UNDOUBTED MAGNETISM OF MR. CARAGIALE (X, XI)

Asociația Goong București / Oana Pellea

ROU / teatru / 42min

Nerecomandat celor sub 12 ani

Spectacol în limba română

online – înregistrat

Acces gratuit

 

17:00  

CONSTRUIM.SPERANȚA.ÎMPREUNĂ

BUILDING.HOPE.TOGETHER

REGIA: TERESA LEONHARD & BRITA FALCH LEUTERT

Project B.H.T.

ROU / muzică / 25min

Nerecomandat celor sub 5 ani

online – înregistrat

Acces gratuit

 

19:00  

PE ARIPI DE MUZICĂ

MUSIC WINGS

De: Ozana Barabancea

ROU / muzică / 1h

online – în direct

Bilet: 20 RON

 

19:00  

BATSHEVA DANCE COMPANY PRESENTS: YAG - THE MOVIE BY OHAD NAHARIN

FILM DE: OHAD NAHARIN, ROEE SHALTI

Batsheva Dance Company

ISR / dans / 50min

Film în limba ebraică

online – înregistrat

Bilet: 30 RON

 

21:00  

C[app]TIVI

TR[app]ED  

UN SPECTACOL DE: AMIR KOLBEN       

Kolben Dance Company

ISR / dans / 1h05min

Nerecomandat celor sub 14 ani

Spectacol în limbile engleză și ebraică, cu traducere în română

online – în direct

Bilet: 30 RON

 

 

21:00  

BOALA ALBĂ

THE WHITE DISEASE

REGIA: KAZUYOSHI KUSHIDA

Matsumoto Performing Arts Center

JPN / teatru / 2h23min

Spectacol în limba japoneză, cu traducere în română și engleză

online – înregistrat

Bilet: 50 RON

 

22:00  

GRĂDINA SCULPTURILOR EFEMERE

THE GARDEN OF THE EPHEMERAL SCULPTURES

COREGRAFIA: MARIE CHOUINARD       

Compagnie Marie Chouinard

CAN / dans / 23min

online – în direct

Bilet: 30 RON

 

22:00  

MATERNAL

De: Alexandra Badea

REGIA: RADU NICA

Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

ROU / teatru / 1h40min

Spectacol în limba română, cu traducere în engleză

online – înregistrat

Bilet: 25 RON

 

 

 

 

 

Evenimente speciale

Online

 

02:00

DRAMA MIRIANEI ȘI A CELOR DIN JURUL EI

DRAMA ÜBER MIRJANA UND DIE MENSCHEN UM SIE HERUM

De: Ivor Martinić

Traducerea de: Maria Lațchici

Regia: Vlad Cristache

HRV / spectacole-lectură / 1h

Eveniment în limba română

Acces gratuit

Online înregistrat

 

03:00

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU ANDREI ȘI ANDREEA GROSU

GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH ANDREI ȘI ANDREEA GROSU

ROU / conferințe speciale / 57min

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

Acces gratuit

Online înregistrat

 

11:00

THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ

THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE

REZILIENȚĂ

RESILIENCE

Invitat: Tisa Ho, Hong Kong Arts Festival

Moderator: Tateo Nakajima, Arup

CHN-GBR / conferințe și seminarii / 45min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

Acces gratuit

Online înregistrat

 

12:30

THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ

THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE

ORAȘE-FESTIVAL

FESTIVAL CITIES

Invitați: Smriti Rajgarhia, Serendipity Arts Foundation & Festival; Christopher Dupe, Diriyah Gate Development Authority; Cecilia Alemani, High Line Art & Venice Biennale 2022

Moderator: Bree Trevena, Arup

IND- SAU-ITA-USA-AUS / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

Acces gratuit

Online înregistrat

 

15:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU BOBI PRICOP

OCTAVIAN SAIU IN DIALOGUE WITH BOBI PRICOP

ROU / conferințe speciale / 1h10min

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

Acces gratuit

Online înregistrat

 

 

21:00

THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ

THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE

REZILIENȚĂ

RESILIENCE

Invitat: Tisa Ho, Hong Kong Arts Festival

Moderator: Tateo Nakajima, Arup

CHN-GBR / conferințe și seminarii / 45min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

Acces gratuit

Online înregistrat

 

22:30

THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ

THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE

ORAȘE-FESTIVAL

FESTIVAL CITIES

Invitați: Smriti Rajgarhia, Serendipity Arts Foundation & Festival; Christopher Dupe, Diriyah Gate Development Authority; Cecilia Alemani, High Line Art & Venice Biennale 2022

Moderator: Bree Trevena, Arup

IND- SAU-ITA-USA-AUS / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

Acces gratuit

Online înregistrat

 

    Trimite prin e-mail