vineri, 14 decembrie 2018

Publicat la 12/14/2018 01:04:00 p.m. de Anonim

Victorii categorice

CSM Mediaș este noul lider al grupei valorice B din Liga Națională de Baschet.

Formația pregătită de Mihai Popa și Dan Popa a învins de două ori, într-un interval de 24 ore, Cuza Sport Brăila. Vinerea trecută, medieșenii s-au impus în Sala Sporturilor cu scorul de 156-39. Partida a fost una restantă din prima etapă de campionat și nu a avut istoric, datorită diferenței mari de valoare între cele două loturi. În aceste condiții, nu s-a pus decât problema diferenței de scor. A fost 39-10 după primul sfert, iar la pauza mare, ecartul era deja de 51 puncte. Lucrurile au continuat în aceeași notă în actul secund, astfel că la final s-a înregistrat o diferență de 117 puncte. Andrija Simovic a fost cel mai bun marcator al CSM-ului, cu 25 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, Kareem Storey a avut 20 puncte, o recuperare și 2 pase decisive, iar Stefan Sajin a reușit 18 puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive.

Sâmbăta trecută, cele două formații s-au aflat din nou în față în față, de această dată într-o partidă din etapa a VII-a de campionat. Medieșenii au lăsat-o ceva mai moale și au câștigat cu 127-46. Cel mai bun jucător a fost Radu Vrîncian, cu 18 puncte, 7 pase decisive și 6 recuperări, în timp ce Cornel Cioacătă și Kareem Storey au avut câte 16 puncte.
În etapa următoare, CSM Mediaș va juca, la sfârșitul acestei săptămâni, în deplasare cu Athletic Constanța. (A.P.)