joi, 8 noiembrie 2018

Publicat la 11/08/2018 07:10:00 a.m. de Anonim

Succes în deplasare

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Mediaș a obținut o victorie categorică la Brăila.

Formația pregătită de Mihai Popa și Dan Popa a învins, la sfârșitul săptămânii trecute, Cuza Sport Brăila cu scorul de 100-68. După o primă parte echilibrată, medieșenii au făcut o repriză secundă foarte bună și au câștigat fără drept de apel. Cuza Sport a început mai bine partida de pe teren propriu și a condus cu scorul de 8-2, însă CSM a revenit imediat și a avut 23-15 după zece minute de joc. Formația gazdă a câștigat apoi sfertul al doilea, iar la pauza mare medieșenii au mai avut un singur punct avantaj, scor 43-42. CSM s-a distanțat apoi rapid la zece puncte și a condus în permanență ostilitățile din teren. A fost 70-55 după treizeci de minute de joc, iar diferența a depășit 30 puncte până la final.
Americanul Kareem Storey a avut cea mai bună evoluție a sa de până acum și a încheiat partida de la Brăila cu 24 puncte, 6 pase decisive, 5 intercepții și o recuperare. Stefan Sajin a încheiat în double-double, cu 21 puncte și 13 recuperări, iar Andrija Simovic a avut 18 puncte și 8 recuperări. Milan Vulic a contribuit și el cu 13 puncte, iar Titus Nicoară a marcat 10 puncte.
Pentru CSM Mediaș urmează, vineri seara, începând cu ora 18.00, partida de pe teren propriu în compania echipei Athletic Constanța. (A.P.)