miercuri, 10 octombrie 2018

Publicat la 10/10/2018 11:37:00 a.m. de Anonim

Mitropolitul a sfințit capela din MarpodÎPS Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a poposit sâmbătă, 6 octombrie, la Marpod, unde a binecuvântat o capelă mortuară, ridicată în curtea bisericii din localitate cu sprijinul autorităților locale.

Ierarhul i-a felicitat pe localnici și pe reprezentanții Primăriei Marpod pentru această lucrare necesară parohiei, unde serviciile funerare pot fi oficiate corespunzător, și i-a îndemnat pe credincioși să rămână în continuare fideli credinței ortodoxe și Bisericii străbune.
„Iată că, la doi ani de la sfințirea bisericii noastre, ne bucurăm de încă un moment special pentru comunitatea noastră, un momet deosebit, pentru că această casă mortuară a fost o dorință a majorității oamenilor din această parohie, iar Dumnezeu ne-a dat puterea să o ducem la bun sfârșit”, a spus Marius Munteanu, preotul paroh din localitate. (A.L.)
    Trimite prin e-mail