vineri, 22 septembrie 2017

Publicat la 9/22/2017 09:32:00 a.m. de Anonim

CSU Sibiu, învinsă cu 79-78 de BK Pardubice, în preliminariile FIBA Europe Cup

Echipa masculină de baschet CSU Sibiu a fost învinsă de formația cehă BK Pardubice, cu scorul de 79-78 (21-26, 15-11, 29-17, 14-24), aseară, pe teren propriu, în cadrul primei manșe a turului I preliminar al competiției FIBA Europe Cup.

Sibienii au dominat primul sfert, pe care l-au terminat în avantaj, cu 26-21. CSU Sibiu încă mai avea avans de un punct la jumătatea partidei, 37-36, dar cehii și-au adjudecat sfertul al treilea la o diferență clară, 29-17. Echipa de pe Cibin a început o cursă de urmărire și cu două secunde rămase de joc conducea cu un punct, 78-77. BK Pardubice a fructificat atacul, iar sibienii au ratat ultima aruncare, astfel că victoria a revenit oaspeților cu 79-78.
Pentru echipa antrenată de Dan Fleșeriu au marcat Kevin Capers 21 puncte, Christopher Cooper Williams 5 puncte, Lawrence Kinnard 10 puncte, Tyler Laser 7 puncte, Radu Paliciuc 14 puncte, Monyea Pratt 8 puncte, DeAngelo Riley 13 puncte.
Pentru BK Pardubice au înscris Dominez Burnett 18 puncte, Jackson Kent 25 puncte, Ondrej Kohout 6 puncte, Scott Martin 12 puncte, Dusan Pandula 4 puncte, Viktor Pulpan 4 puncte, Kamil Svrdlik 4 puncte, Daiquan Walker 6 puncte.
Partida revanșă va avea loc pe 27 septembrie, la Pardubice, scrie Agerpres.