marți, 6 august 2013

Publicat la 8/06/2013 10:01:00 a.m. de Anonim

Szekely, călăul Mediaşului | VIDEO

Formaţia ACS Poli Timişoara a învins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii I.

Primul gol pentru ACS Poli Timişoara a fost înscris de Szekely, care în minutul 43 a valorificat o centrare a lui Nanu. Buzean a stabilit egalitatea cu un şut de la marginea careului, în minutul 74. Însă, doar şase minute mai târziu, acelaşi Szekely a marcat cu un şut din cădere, consfinţind dezastrul Gazului, care nu a putut lupta pentru victorie nici măcar cu un om în plus pe teren.
Poli a jucat sub comanda lui Valentin Velcea în formaţia: Nuno Claro - Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovic - Ov. Petre (Poparadu '68), Trandu - Bărbuţ, Boldea (Popovici '76), Nicola (Nanu '38) - S. Szekely, în timp ce Dulca a mizat pe formula: Pleşca - Zaharia, Muth, Markovic, Buzean - Tahar, Todea - Al. Munteanu (Cojocnean '46), Bawab (Llullaku '61), C. Petre (Şuşu '77) - Vitinho. Înaintea partidei, tehnicianul Cristi Dulca a recunoscut problemele lotului şi a avertizat că Mediaşul ar mai avea nevoie de un atacant.
Cartonaşe galbene: Ov. Petre '19, Şeroni '40, Nanu '58, Nohai '67, Marovici '71, '76, Poparadu '83 / Bawab '36, Munteanu '39, Marcovici '67, Llullaku '82
Cartonaş roşu: Marovici '76
Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat la cele două linii de Miclos Nagy şi Iulian Radu. Rezervă a fost Dorian Micloşină.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate, vineri, sâmbătă, duminică şi luni, în etapa a III-a a Ligii I şi programul celorlalte partide:

• Vineri

Universitatea Cluj - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (Târnăcop '41 / Golubovici '31)

• Sâmbătă

FC Botoşani - Săgeata Năvodari 1-1 (Cîrjan '49 / Lupu '87)

• Duminică

Corona Braşov - Astra Giurgiu 2-5 (Stănescu '43, Ene '47 / Fatai '20, '33, Budescu '26, '30, De Amorim '86)
Petrolul Ploieşti - FC Braşov 0-0
Pandurii Târgu Jiu - Oţelul Galaţi 2-1 (Paraskevas '47, Eric '90+2 / Astafei '20)