joi, 8 august 2013

Publicat la 8/08/2013 12:04:00 p.m. de Redacţie

De două ori pe podium

Atleta Dana Loghin continuă seria evoluţiilor de excepţie din acest an.

Sportiva pregătită de antrenorul Vasile Ibăşfăşean a câştigat medalia de aur atât la 3.000 de metri obstacole, cât şi în proba de 3.000 de metri plat, ambele desfăşurate în cadrul Campionatelor Naţionale de juniori 1 de  la Bucureşti.

Dana Loghin
Peste aşteptări

Dana Loghin a reuşit să urce de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la naţionale de juniori desfăşurate la sfârşitul săptămânii trecute. Mai întâi a câştigat uşor proba de 3.000 de metri obstacole, iar ulterior s-a impus şi la 3.000 de metri plat, după o cursă tacticizată. „Mă aşteptam să câştig medalii în ambele probe, chiar mă gândeam să le câştig dacă este posibil. La 3.000 de metri obstacole, în prima zi, am avut o cursă foarte uşoară, am condus din prima parte, pe primul loc am plecat pe primul loc am ajuns la final. A doua zi, la 3.000 de metri plat, am făcut o cursă tactică, am lăsat o fată să conducă, iar pe ultima parte am ieşit şi am câştigat cu un avans de 50 de metri. Antrenamentul, munca, sacrificiile pe care le fac, aşa se pot explica aceste rezultate. Speram la începutul anului ca el să fie unul bun pentru mine, dar nu mă aşteptat să alerg atât de bine“, a mărturisit Loghin (foto). Pentru atleta medieşeancă urmează campionatele naţionale de seniori şi tineret care se vor desfăşura la sfârşitul lunii august, apoi ea va intra în vacanţă.