marți, 14 mai 2013

Publicat la 5/14/2013 02:35:00 p.m. de Anonim

Tenismenii medieşeni s-au remarcat la Campionatul Naţional de Juniori U18

Sportivii medieşeni au făcut o figură bună la Campionatului Naţional de Tenis - Juniori U18, găzduit în premieră de municipiul Sibiu. Mediaşul are un campion naţional şi o vicecampioană naţională.

Medieşeanul Bogdan Apostol (Dafora),
campion naţional la simplu şi la dublu
După o săptămână plină cu foarte multe meciuri spectaculoase, cu peste 100 de participanţi din toată ţara, tenisul de câmp şi-a desemnat campionii naţionali la juniori până în 18 ani. Duminică, 12 mai, au avut loc fazele finale. Judeţul Sibiu a fost foarte bine reprezentat în acest an, obţinând nu mai puţin de cinci medalii, cu sportivi clasaţi pe podium pe toate tablourile de concurs.
La finale au fost prezenţi primarul Sibiului, Klaus Iohannis, şi preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac. Trofeul şi tricoul de campion naţional la băieţi a fost înmânat de Iohannis sportivului Bogdan Apostol, de la Dafora Mediaş (antrenor - Toni Gaşpar), iar trofeul şi tricoul de campion naţional la fete a fost înmânat de către George Cosac, sportivei Ioana Ducu, de la Sportul Studenţesc.
Finala la băieţi a fost una extrem de disputată, cu răsturnări de scor şi pe alocuri chiar dramatică, sportivul de la Mediaş reuşind să câştige după ce a salvat două mingi de meci, scor final 5-7, 7-5, 6-4. În finala la fete, Ioana Ducu a câştigat în două seturi, 7-5, 6-2, contra Irinei Băra, de la Dafora Mediaş.