sâmbătă, 23 februarie 2013

Publicat la 2/23/2013 08:31:00 a.m. de Redacţie

Victorie pentru Gaz Metan Mediaș în primul meci al etapei XX | VIDEO

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, aseară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Gloria Bistriţa, în primul meci al etapei a XX-a a Ligii I de fotbal. Iordanianul Bawab a înscris de două ori pentru Mediaș.

În minutul 32, Llullaku a deschis scorul cu o lovitură de cap din aproximativ şase metri. Doar două minute mai târziu, Antonache egalează cu un şut la colţul lung. Mediașul revine în avantaj în primul minut de prelungiri al primei reprize, când Bawab trimite mingea în poartă cu un şut din interiorul careului, deviat de un jucător al oaspeţilor. În minutul 60, acelaşi Bawab transformă un penalti acordat de centralul Marius Avram pentru o intervenţie a lui Dolha la Llullaku.
Gigi Mulțescu i-a avut în teren pe: Pleşca - C. Petre, Frăsinescu, Markovici, Buzean - Negru, Breeveld - Cojocnean (Zaharia '8), Bawab, Llullaku (Avram '78) - Drăghici (Fl. Dan '59). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
De cealaltă parte, Gloria Bistriţa a început meciul în formula: Dolha - Ţîrcă, Hlinca, Ad. Iordache, Stroe (Jarda '46) - Feher, Enescu - Radu, Bucur (Stancu '65), Chiţu (Colţa '79) - Antonache. Antrenor: Nicolae Manea.
S-au ales cu cartonaşe galbene: Markovici '48, Zaharia '79 / Hlinca '54, Stancu '86. Arbitri au fost Marius Avram (central) - Daniel Mitruţi, Alexandru Cerei (asistenţi) - Teodora Albon (rezervă), iar observatori, Florin Hâncu și Aurel Beldeanu. În urma acestui rezultat, Gaz Metan se află pe locul 10 în clasamentul Ligii I.

Meciurile etapei

Astăzi, în cadrul aceleiași etape, Concordia Chiajna primește vizita CS Turnu Severin (ora 15.00), Ceahlăul Piatra Neamţ joacă în compania Pandurilor Târgu Jiu (ora 17.30), iar CSMS Iaşi întâlnește Rapid Bucureşti (ora 20.00). Toate partidele se vor transmite în direct pe Digi Sport. Tot în etapa a XX-a, Oțelul Galați joacă mâine cu Petrolul Ploieşti (ora 18.00 - live pe Digi Sport), iar Dinamo întâlnește pe teren propriu FC Braşov (ora 20.30 - live pe Antena 1 și Dolce Sport). Luni sunt programate partidele Astra Giurgiu - Viitorul Constanţa (ora 18.00 - Digi Sport), Universitatea Cluj - Steaua Bucureşti (ora 19.30 - Dolce Sport) și FC Vaslui - CFR Cluj (ora 20.30 - Digi Sport).

11. Concordia Chiajna 19 6 6 7 18-28 24
12. Oţelul Galaţi (a început sezonul cu o penalizare de două puncte) 19 5 7 7 23-27 20
13. Viitorul Constanţa 19 4 9 6 22-25 21
14. Ceahlăul Piatra Neamţ 19 5 4 10 23-35 19
15. CSMS Iaşi 19 5 3 11 18-25 18
16. Universitatea Cluj 19 4 5 10 18-34 17
17. CS Turnu Severin 19 2 6 11 18-30 12
18. Gloria Bistriţa 20 2 6 12 14-39 12.