Un atelier dedicat
creativității și tradițiilor de primăvară a avut loc joi, 19 februarie 2026, la
Centrul Social Comunitar de Agrement și Sport din Mediaș. Evenimentul a fost
organizat de Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, în parteneriat
cu Centrul de zi pentru copii din cadrul Direcției de Asistență Socială Mediaș.
Atelierul face parte dintr-un parteneriat inițiat anul trecut între Direcția pentru Cultură și Centrul de zi pentru copii, colaborare care continuă și în 2026 prin organizarea de activități dedicate celor mici.
În cadrul evenimentului, copiii au avut ocazia să confecționeze mărțișoare, punându-și în valoare creativitatea și imaginația. Micile obiecte realizate manual vor deveni simboluri ale primăverii, pregătite pentru a fi oferite celor dragi cu prilejul zilei de 1 Martie.
Centrul Social Comunitar de Agrement și Sport își consolidează rolul de spațiu activ și deschis comunității, găzduind constant activități sportive, educative și socio-culturale. Acestea sunt organizate atât de unitățile de învățământ din municipiu, cât și de asociații, ONG-uri sau alte persoane fizice și juridice implicate în viața comunității locale.
