luni, 13 mai 2024

Publicat la 5/13/2024 10:37:00 a.m. de

Măda și Pridon, felicitați de Federație pentru prestația de la Campionatul European

Juniorii Theodor Pridon și Miruna Măda, de la CSM Mediaș, au fost felicitați de Federația Română de ciclism pentru prestația din weekend, de la primul Campionat European de Mountain Bike organizat în țară. Pe circuitul din stațiunea turistică Cheile Grădiștei (județul Brașov), au avut loc întreceri la disciplinele – Cross Country Olimpic (XCO), Cross Country Team Relay (XCR) și Cross County Short Track (XCC) pentru categoriile Elite, U23 și Juniori.

În proba de XCC, Miruna Măda a terminat pe 35, la 2 tururi în spatele campioanei, iar Theodor Pridon a încheiat tot pe 35, tot la 2 tururi distanță de învingător, medieșeanul fiind singurul român, din cei 4 participanți, care au trecut linia de sosire.

La XCO, Măda a terminat pe 45 din 51 de participante (-2 tururi), iar Pridon pe 59 din 78 de participanți (-2 tururi). Ambii au reușit curse bune, cu un ritm intens, în condițiile unui circuit extrem de solicitant, care a testat din plin limitele  participanților.