duminică, 19 mai 2024

Publicat la 5/19/2024 10:19:00 a.m. de

Final de sezon în Liga a 3-a. ACS Mediaș a încheiat pe podium

ACS Mediaș a încheiat sezonul cu un succes în fața propriilor suporteri.

Formația lui Mihai Ianc a învins cu scorul de 3-1 CS Universitar din Alba Iulia, în ultima etapă din play-off. Golurile medieșenilor au fost marcate de Cristian Avram, Cristian Pajco și Lucian Noian. În urma acestui rezultat, ACS a terminat sezonul pe poziția a treia a clasamentului. Gruparea de pe Târnava Mare a început partida cu CS Universitar Alba Iulia în formula Fabio Blaga, Cristian Maxim, Cristian Avram, Paolo Stan, Sorin Șerban, Benjamin Hanzu, Antonio Vlad, Lucian Noian, Cătălin Tineiu, Cristian Pajco și Szilard Magyari. ACS Mediaș a deschis scorul în minutul 16 al partidei disputate sâmbătă după-amiază pe teren propriu. Căpitanul Cristian Avram a transformat o lovitură de pedeapsă. În minutul 31, Cristian Pajco a dublat avantajul formației sale și a stabilit totodată scorul pauzei, 2-0 pentru gazde. Cu un sfert de oră înaintea finalului jocului, oaspeții au rămas în zece oameni după ce Szabolcs Kilyen a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Chiar și așa oaspeții au redus din diferență în minutul 86 după reușita lui Darius Trifu. Un minut mai târziu, Lucian Noian a înscris pentru 3-1 și a stabilit scorul final. În urma acestei victorii, ACS Mediaș a acumulat 41 puncte și a urcat pe treapta a treia a clasamentului din play-off, având cu un punct mai mult decât formația din Alba Iulia.