joi, 8 februarie 2024

Publicat la 2/08/2024 07:12:00 p.m. de

Medieșeanul Edi Lenghel (16 ani), proaspăt transferat în Italia, a fost pe bancă azi în victoria echipei sale Lecce U18 - Sassuolo U18 3-1 (2-0)!

Fostul atacant al Interstarului U16, medieșeanul Edi Lenghel, proaspăt transferat în Italia, a fost pe bancă, azi, la primul joc al noii sale echipe US Lecce. Gruparea galben-roșilor U18 a întâlnit în această dimineață, în runda secundă a Campionatului Național Under 18, pe Sassuolo, scor 3-1. Partida s-a disputat la „Kick Off Sport Center” din Cavallino.


Potrivit site-ului oficial al grupării din „tocul cizmei“, Lecce a jucat în formula: Verdosci, Russo (7 Pantaleo), Nikko, Giacomazzi (39 Di Pasquale), Pacia ©, Dell'Acqua (44 Ricercato), Gromek, Casciano, Iasevoli (39 Perricci), Kodor, Metaj. Rezerve neutilizate: Bleve, Vitale, Montagna, Zanotel, Lenghel. Antrenor: Simone Schipa


Fotbalistul născut la Mediaș ar putea juca în echipa U17 a clubului, care are programat meci duminică, 11 februarie, ora 11, în Ascoli U17 – Lecce U17.
Transferul la gruparea italiană a fost anunțat chiar de Interstar Sibiu, la începutul acestei săptămâni.
Edi Lenghel este, începând de astăzi (nr - luni), jucătorul lui US Lecce. Atacantul Interstarului născut în anul 2007, câștigător in 2023 al Cupei Elitelor alături de formația U16 a clubului nostru, a semnat cu echipa din serie A și își va continua activitatea fotbalistică în Italia.
Clubul nostru și jucătorul, reprezentați de agentul Cătălin Sărmașan, s-au înțeles cu reprezentanții US Lecce în tot ceea ce privește detaliile acestui transfer.
Deși a fost curtat de mai multe cluburi din primele două ligi din România, Edi a ales un transfer "afară", în campionatul Italiei, acolo unde și-a dorit să ajungă.
Suntem convinși că va reprezenta fotbalul românesc și clubul Interstar cu cinste, iar integrarea sa la clubul "giallorossi" va fi una rapidă.
Îi mulțimim lui Eduard Lenghel pentru munca depusă și reușitele avute în culorile clubului nostru și îi dorim mult succes la noul său club“, a transmis AFC Interstar Sibiu.
    Trimite prin e-mail