miercuri, 14 decembrie 2022

Publicat la 12/14/2022 10:15:00 a.m. de

Ippon Mediaș: Final de an cu rezultate excelente

32 sportivi de la Clubul Ippon Mediaș au luat parte la Cupa Campionilor Europeni WUKF. Competiția ajunsă la ediția a 13-a, s-a desfășurat în perioada 10-11 decembrie la Cluj-Napoca, a fost ultima oficială din acest an și a reunit la start peste 900 sportivi din 14 țări ale lumii.

Bilanțul karatiștilor medieșeni a fost unul foarte bun. Aceștia au câștigat un total de 14 medalii, dintre care 7 medalii de aur, 2 medalii de argint și 5 medalii de bronz.

Astfel, Andrei Toma a câștigat două medalii de aur la Kumite juniori 70 kilograme și Kumite echipe juniori și o medalie de argint la Kumite seniori „European Tour” 65 kilograme. Iulia Ivan a obținut de asemenea două medalii de aur la Kumite junioare 65 kilograme și Kumite echipe juniori, dar și medalie de argint la Kumite senioare „European Tour” 65 kilograme. Mihai Toma a obținut medalia de aur la Kumite juniori +80 kilograme, respectiv Kumite juniori echipe și a urcat pe treapta a doua a podiumului la Kumite seniori ,,European Tour” +85 kilograme. Bianca Popescu a câștigat aurul la Kumite echipe 11-12 ani fete și medalia de argint la Kumite Shobu Ippon cadeți 14-15 ani. Echipa formată din Andreea Dancu, Karla Lupu și Maria Brăteanu a obținut medalia de aur la Kumite echipe 11-12 ani fete. De asemenea, Maria Brateanu a mai obținut două medalii de bronz la Kata 11-12 ani fete 9-8-7 Kyu, respectiv Kumite 12 ani - 1.55 metri, iar Karla Lupu a obținut și ea medalia de bronz la Kumite 12 ani -1.55. Ava Țichindelean a obținut aurul la Kata interstiluri 7 ani. Echipa formată din Victoria Bonta, Ava Țichindelean și Antonia Muntean a câștigat medalia de bronz la Kumite echipe fete – 11 ani. Un alt medaliat a fost David Savu, care a urcat pe treapta a treia a podiumului la Kumite 13 ani – 50 kilograme.