duminică, 11 decembrie 2022

Publicat la 12/11/2022 08:40:00 p.m. de

Hudea (16 ani), a doua româncă în proba de 4 kilometri la CE de cros U20

Echipa României U20 pentru cursa de 4 kilometri de la Campionatul European de cros, întrecere desfășurată azi la Piemonte – La Mandria Park (Italia), s-a clasat pe locul 12 din 13 țări participante.

La numai 16 ani împliniți luna aceasta, medieșeanca Alexandra Hudea, cea mai tânără atletă din concurs, de la C
SȘ Mediaș / AC “Mica Romă” Blaj, a fost a doua româncă din întrecere, locul 44, la 1 minut și 11 secunde de câștigătoare, în timp ce Iulia Mărginean (18 ani) (CSȘ Mediaș / AC “Mica Romă” Blaj) a terminat pe locul 58, la 1 minut și 27 secunde de campioana Maria Forero din Spania (13.04 minute).
Titlul european a fost cucerit de Spania, pe locul secund urcând Turcia, iar pe trei Germania. La întrecerea din Italia, în proba de 4 kilometri U20, au luat startul 87 de sportive.
Din echipa „Mica Romă” Blaj a mai făcut parte Mihaela Blaga, sportiva de 18 ani încheind pe locul 50.

Cea mai rapidă româncă din concurs a fost Mădălina Sîrbu de la CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc (locul 39, la un minut și 14 secunde de învingătoare). Maria Sfârghiu, tot de la CSM Rarăul, a terminat pe 51.

„Duminică (11 decembrie), în Piemonte - La Mandria Park (Italia) s-a desfășurat ultimul eveniment major al anului, Campionatul European de cros. La ediția din acest an, România a participat cu 11 alergători, două echipe și două prezențe doar la individual.
Team-ul feminin de junioare (4 km) care le-a avut în componență pe Mădălina Sîrbu (loc 39; 14:08), Alexandra Hudea (44; 14:15), Mihaela Blaga (50; 14:22), Talida Sfarghiu (51; 14:24), Iulia Mărginean (58; 14:31) s-a clasat pe locul 12, pentru ca Ștafeta Mixtă (4x1500 m) alcătuită din Nicolae Coman, Elena Panaet, Laviniu Chiș, Cristina Bălan să termine competiția pe poziția 11 (18:19). În competiția senioarelor (8 km), a alergat Claudia Prisecaru (28:37), locul 29, pentru ca la juniori (4 km), să fim reprezentați de Dragoș Pop (19:39), locul 78.”, a notat Federația Română de Atletism.