duminică, 6 noiembrie 2022

Publicat la 11/06/2022 11:01:00 a.m. de

ACS Mediaș a zdrobit LSS Voința: 7-1 (3-0)

ACS Mediaș a luat foarte în serios partida cu LSS Voința Sibiu, din etapa a 10-a a Ligii a IV-a. A atacat în valuri și reușit o victorie la scor, 7-1 (3-0), spre satisfacția fanilor prezenți la terenul Sparta.
ACS Mediaș a început din nou cu președintele clubului Ionuț Buzean în formula de start, alături de Paul Florea, Paolo Stan, Cristian Avram (cpt.), Bogdan Jica, Sebastian Bîrsan, Lucian Noian, Alexandru Socaci, Raul Ignat, Gabriel Țala și Cristian Pajco.
Liderul și-a făcut meciul ușor, reușind să deschidă scorul după numai 10 minute, prin Noian. În minutul 14, golgheterul Pajco a majorat diferența la 2-0, același jucător fixând scorul la pauză printr-o nouă reușită: 3-0
Actul secund s-a desfășurat după același coordonate, cu echipa gazdă atacând în valuri. La fel ca-n prima repriză, ACS a punctat de două ori în 14 minute. Ignat a dus scorul la 4-0 în minutul 48, iar Stan a sporit avantajul în minutul 57. La 0-5, Voința s-a prăbușit definitiv, încasând încă 2 goluri în doar decurs de câteva minute. Jica și Noian au făcut 7-0 după fix o oră de joc, oaspeții reușind golul de onoare în minutul 73.

Pentru runda a 11-a, ACS Mediaș se va deplasa la Bradu, sâmbătă 12 noiembrie, acolo unde principala contracandidată la promovare FC Inter Sibiu a câștigat în urmă cu o săptămână, scor 8-0 (1-0).
La Sibiu, contracandidata FC Inter a câștigat derbiul cu FC Avrig și a trecut pe locul secund. Golgheterii Greavu și Tineiu au semnat câte o dublă, în timp ce principalul marcator al meciului a fost Stoia, cu o triplă.

La pauză scorul a fost 2-0 pentru FC Sibiu, sibienii reușind să mai marcheze încă șase goluri în cea de-a doua repriză. Au marcat Tineiu (în minutele 13 și 64), Greavu (în minutele 27 și 53), Bărculeț (în minutul 47) și Stoia (în minutele 55, 69 și 77).

FC Inter a jucat în formula:  Alchynskyi – Câmpean (Standima – 64’), Oprișor, Bărculeț, Giura, Barbu (Răcean – 64’), Bratima (căpitan) – (Băra – 81’), Stoia, Tineiu, Belașcu și Greavu (Boldea – 73’).

În etapa viitoare, sibienii au programat meci în deplasare, la Leii Șura Mică, sâmbătă 12 noiembrie, de la ora 11.