marți, 2 august 2022

Publicat la 8/02/2022 07:37:00 a.m. de

„Para-Para“ la Mediaș: FC Hermannstadt – FC Botoșani 1-1 (0-0)

FC Hermannstadt și FC Botoșani au încheiat la egalitate, 1-1 (0-0), aseară, la Mediaș, în epilogul rundei a 3-a SuperLigii României.

arhiva foto: facebook

Încurajat de rezultatele anterioare, dar mai ales de jocul elevilor săi, Marius Măldărășanu a început cu același „unsprezece“: Iliev -  Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Mino Sota, Biceanu, Baba Alhassan - Petrescu, Paraschiv, Oroian. De această dată, l-a ghicit Mihai Teja, un antrenor inteligent, care a știut să oprească motorul nostru de la mijlocul terenului Mino Sota – Biceanu - Baba Alhassan.

FC Botoșani a început sus, cu presing agresiv, reușind să preia controlul asupra jocului. Sibienii au încercat însă pe contraatac, iar Opruț și Paraschiv erau gata gata să dea lovitura în minutul 6, mingea trecând periculos prin fața porții moldovene.

Ritmul impus de presingul avansat slăbește bateriile moldovenilor după primul sfert de oră, iar jocul se echilibrează. Oroian și Petrescu fac apoi rocada, iar ocaziile la poarta moldovenilor se înmulțesc. FCH are un forcing de 10 minute, la jumătatea reprizei, dar nu reușește să înscrie.

Pe contraatac, Perianu semnează ocazia reprizei, șutul său ocolind de puțin poarta lui Iliev, prins fixat pe ambele picioare.

Repriza s-a încheiat cu FC Hermannstadt mai activă, sibienii acoperind bine zonele și având inițiativa.

La reluare, cele două echipe păstrează ritmul ridicat, cu sibienii mai interesați să câștige. În minutul 53, FC Hermannstadt deschide scorul la capătul unei faze de atac care a făcut șah-mat defensiva adversă. Baba Alhassan e în jumătatea terenului advers, îl vede liber pe dreapta pe Butean, centrare perfectă a acestuia în careu, „Para-gol“ e demarcat și înscrie din 7 metri: 1-0

Meciul se aprinde, duelurile cresc în intensitate, iar FC Botoșani împinge jocul înspre jumătatea sibiană. FCH gestionează cu ușurință situația, jucătorii acoperind în continuare foarte bine zonele.

Din păcate, a venit minutul 70. Marius Măldărășanu a încercat să împrospăteze zona din față, mai ales că Teja a trimis în teren doi jucători de pe bancă. I-a introdus pe Năstăsie și Buhăceanu. Pe când îi felicita pe Paraschiv și Biceanu la marginea terenului, o fază rapidă de atac a oaspeților s-a lăsat cu o eroare în careul nostru. Nou intratul Roman a avut un vârf de gheată în fața lui Petrișor Petrescu în careul sibian, căpitanul nostru l-a nimerit pe adversar și s-a dictat firesc penalti. A transformat cu sete, pe centru porții, Florescu: 1-1

Măldărășanu a încercat să revină prin încă două schimbări, însă finalul a aparținut oaspeților, care au avut o ocazie uriașă în chiar minutul 90. S-au opus Iliev și apoi Stoica din fața porții goale. S-a încheiat la egalitate 1-1,  un rezultat echitabil.

FC Hermannstadt obține încă un punct, dar coboară pe locul 8 în clasament, cu 5 puncte (o victorie și două rezultate de egalitate).

Filmul meciului:

Min 2 Mussis trimite o minge plouată peste, din lovitură liberă mult în lateral dreapta

Min 7 Opruț urcă în careul advers până pe linia de fund, trimite în gura porții, dar balonul nu-l găsește pe Paraschiv

Min 14 Țigănașu i-a dat mâinile peste cap lui Iliev, cu un șut violent din 22 de metri, după un contraatac rapid

FC Botoșani joacă sus, reușind să anuleze principala armă a sibienilor - linia de mijloc

Min 21 Șut Biceanu de la 24 meri din poziție centrală, reține Pap fără probleme

Min 21 Baba Alhassan trage și el de la 30 metri, peste poartă

Min 22 Cu o diagonală de 30 de metri, Petrescu îl deschide în adâncime pe Paraschiv, acesta ratează preluarea în careul advers și faza se stinge

FC Hermannstadt presează cu toate liniile, are două cornere și mai multe urcări în careul advers

Min 28 Acțiune pe dreapta Oroian – Paraschiv, mingea îi vine puțin în spate lui „Para-gol“, care reia cu dificultate peste

Min 29 Ocazie mare FC Botoșani. Perianu se descurcă excelent în preajma careului sibian, trage din 16 metri la o palmă de stâlpul din dreapta lui Iliev

Min 34 Șut din prima Petrescu, la capătul unei atac așezat al sibienilor

Min 44 Baba Alhassan atrage mult peste de la 28 metri din poziție centrală

Pauză

Min 51 Biceanu pătrunde în careu, trimite spre Paraschiv în gura porții, vârful nostru este blocat la timp

Min 53 Faza de manual. Baba Alhassan e în jumătatea terenului advers, îl vede liber pe dreapta pe Butean, centrare perfectă a acestuia în careu, „Para-gol“ e demarcat și înscrie din 7 metri: 1-0

Min 70: Lansat înspre poarta sibiană, Roman întinde piciorul mai repede decât Petrișor Petrescu, este lovit clar și se dictează penalti

Min 71 Florescu trage tare din 11 metri și înscrie: 1-1

Min 84 Balaure șutează violent de la distanță, peste poartă

Min 90 Iliev și Stoica resping eroic din fața porții sibiene, după două șuturi ale moldovenilor

FC Hermannstadt: Iliev -  Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Mino Sota, Biceanu (‘70, Năstăsie), Baba Alhassan - Petrescu (‘78, Balaure), Paraschiv (70, Buhăcianu), Oroian (’78, Popescu).