miercuri, 10 iulie 2019

Publicat la 7/10/2019 08:57:00 p.m. de Anonim

Practică în Spania

Colegiul Școala Națională de Gaz Mediaș a reușit să câștige un proiect cu finanțare europeană.

Alex PÎNTEA

În cadrul acestuia, absolvenții claselor a VIII-a care optează pentru profilul Tehnician în turism - intensiv engleză vor avea parte de câteva săptămâni de practică în Spania. Zilele trecute au fost făcute publice rezultatele selecţiei proiectelor de mobilitate în domeniul învăţământului profesional şi tehnic.

Două săptămâni la Sevilla

Colegiul Școala Națională de Gaz Mediaș a obținut finanțare pentru un proiect depus. Acesta este intitulat „Competențe europene în turism - Șansa Noii Generații pentru integrarea pe piața muncii”. Prin intermediul acestui proiect, 21 de elevi de la liceul medieșean, cei care optează la înscriere pentru clasa a IX-a Tehnician în turism - intensiv engleză, vor desfășura timp de două săptămâni un stagiu de practică în orașul Sevilla din Spania. Proiectul finanțează toate costurile de transport, cazare, masă și formare. „Avem bucuria să vă anunțăm că școala noastră a obținut finanțare pentru proiectul depus, «Competențe europene în turism - Șansa Noii Generații pentru integrarea pe piața muncii». Prin intermediul acestui proiect, 21 de elevi din colegiul nostru, cei care optează la înscriere pentru clasa a IX-a Tehnician în Turism - intensiv engleză vor derula două săptămâni din stagiile de practică în Spania, la Sevilla“, au anunțat reprezentanții Colegiului Școala Națională de Gaz Mediaș.
    Trimite prin e-mail