vineri, 12 aprilie 2019

Publicat la 4/12/2019 12:47:00 p.m. de Anonim

Eșec la limită

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Mediaș a pierdut la limită deplasarea de pe terenul lui Athletic Constanța, scor 78-74.

Partida a fost ultima din Grupa Galbenă. În urma acestui rezultat, CSM Mediaș a încheiat pe poziția a cincea a clasamentului și va juca în faza următoare pentru locurile 9-16. Departajarea între cele două formații care au încheiat cu același număr de puncte s-a făcut la numărul de puncte marcate în meciurile directe. Astfel, medieșenii s-au impus la 6 puncte pe teren propriu și au pierdut la 4 puncte în deplasare. CSM Mediaș a condus cu 25-23 după primele zece minute ale partidei de la Constanța. Până la pauza mare, formația gazdă a trecut în avantaj, iar la intrarea la cabine tabela indica 40-38. Medieșenii au câștigat apoi la o diferență de 5 puncte sfertul al treilea și l-au pierdut pe ultimul cu 23-17, astfel că s-a încheiat în cele din urmă 78-74 pentru Athletic Constanța.
Titus Nicoară a terminat partida desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute, cu 16 puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive, Andrei Iliescu a avut 15 puncte, o recuperare și o pasă decisivă, iar Andrija Simovic a încheiat jocul cu 14 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. (A.P.)