joi, 16 iunie 2016

Publicat la 6/16/2016 01:52:00 p.m. de Anonim

Implicarea în comunitate începe la liceu


Asociația Mediașul Civic a demarat un proiect în liceele din oraș.

Autor: Alex PÎNTEA

 Intitulat „Elevi în mișcarea civică“, acesta își propune să convingă un număr cât mai mare de tineri să se implice activ în comunitate. Până în prezent, reprezentanții asociației au fost prezenți la Liceul Teoretic „Stephan Ludwig Roth“, la Școala Națională de Gaz, la Colegiul Tehnic „Mediensis“, dar şi la Liceul Tehnologic „Automecanica“. 
„Vă place orașul în care trăiți? Vreți să rămână la fel și atunci va trebui să vă căutați un loc de muncă ori să vă întemeiați o familie? Noi ne propunem să ajutăm, prin exemplul acţiunilor şi atitudinilor noastre, să schimbăm mentalitățile care domină colectivitatea medieșană. La această oră, ea se caracterizează mai ales prin: indolență (delăsare, nepăsare), fatalism, lașitate. Intenția noastră este să funcționăm ca un corector treaz şi reactiv al activității instituțiilor din orașul nostru, în special a administrației locale, în acord cu prevederile legale în vigoare, dar pe baza principiilor de civilizaţie europeană. Pe de altă parte, dorim, în limita disponibilității, cooperarea celor care vor alcătui noua echipă a administrației locale, să fim deci un partener al Primăriei Mediaș în proiecte benefice pentru orașul nostru. Pentru realizarea acestor proiecte avem nevoie de implicarea voastră“, a explicat Mircea Dăian, reprezentant al Asociaţiei Mediaşul Civic.
    Trimite prin e-mail