Gospodăria Comunală a primit două sancţiuni pentru că nu a realizat marcajele rutiere pe mai multe străzi din oraş.
Autor: Alex PÎNTEA
Biroul Poliţiei Rutiere Mediaş a întocmit cele două procese verbale, în valoare de 3.000 de lei, săptămâna trecută. Reacţia directorului Gospodăriei Comunale nu a întârziat să apară. Gabriel Hoisan a explicat, zilele trecute, într-o conferinţă de presă că „ar fi fost penibil“ să se realizeze marcajele rutiere, iar ulterior să se asfalteze pe respectivele străzi.
Surprins de sancţiuni
Hoisan consideră că poliţiştii au făcut o confuzie şi anunţă că va ataca în instanţă cele două procese verbale. „Am fost surprins de faptul că am fost sancţionaţi de Poliţia municipiului Mediaş, întrucât credeam că avem un parteneriat activ în acţiunile şi activităţile de fluidizare a traficului în oraş. Din punct de vedere al legalităţii acestor sancţiuni, agenţii constatatori fac o mare confuzie între administratorul drumului public şi operatorul de drumuri. Noi suntem parte într-un contract de delegare de gestiune privind administrarea şi întreţinerea drumului public. Noi efectuăm lucrări de întreţinere ale drumului public în baza unui grafic de lucrări şi a unor alocări bugetare aprobate de către Consiliul Local. Ar fi fost penibil să ne apucăm şi să aplicăm marcaje rutiere în zone pe care încă nu le-am asfaltat. Vom ataca în instanţă aceste procese verbale, iar aceasta este forul care se va pronunţa cu privire la legalitatea şi temeinicia acestora“, a precizat el.