sâmbătă, 8 decembrie 2012

Publicat la 12/08/2012 08:04:00 p.m. de Anonim

Campioni la şah

Festivitatea de premiere a Campionatului Orăşenesc de Şah 2012 a avut loc, aseară, la sediul Clubului Seniorilor din Copşa Mică.

Astfel, locul I a fost ocupat de Alexandru Sandu Lang, pe locul II s-a clasat Dorel Doroican, pe III - Remus Albotă, iar pe IV – Ilie Stoica. La start s-au aliniat zece competitori, însă numai şapte au încheiat concursul. "Şahul la Copşa Mică are o tradiţie încă din anii ’70-’80, când şahiştii locali erau clasificaţi în competiţiile organizate de Federaţia Română de Şah. Ne exprimăm speranţa că „sportul minţii” va deveni foarte popular printre copiii şi tinerii din oraşul nostru care pot învăţa de la experimentaţii participanţi la competiţia de anul acesta. AS Amicii Copşa Mică mulţumeşte tuturor participanţilor şi invită toţi cetăţenii oraşului la activităţile sportive care se vor desfăşura în anul 2013", informează un comunicat de presă al Primăriei Copşa Mică. Competiţia, ajunsă la ediţia a III-a, a fost organizată de AS Amicii Copşa Mică, cu sprijinul Consiliului Local şi al Primăriei oraşului Copşa Mică. (A. L.)