duminică, 21 octombrie 2012

Publicat la 10/21/2012 01:52:00 p.m. de Redacţie

Victorie clară pentru CSŞ Mediaş

Junioarele 1 de la Clubul Sportiv Şcolar Mediaş fac legea în seria E a Campionatului Naţional de Handbal Feminin.

Sâmbăta trecută, medieşencele au surclasat formaţia similară din Sighişoara cu scorul de 38-24. Sportivele antrenate de profesorul Mihai Moldovan au reuşit să câştige clar partida disputată în Sala Sporturilor. Handbalistele noastre au avut un avans considerabil încă de la pauză, când conduceau cu scorul de 23-9. Repriza secundă s-a terminat la egalitate 15-15, iar Mediaşul s-a impus în cele din urmă cu 38-24. În urma victoriei de sâmbătă, CSŞ Mediaş rămâne pe primul loc în serie, cu trei victorii şi un rezultat de egalitate. „Ne bucurăm că am reuşit mai ales în prima repriză să producem un spectacol frumos. Fetele noastre au făcut dovada muncii la antrenamente, a plăcerii de a juca, au înscris foarte multe goluri, au făcut faze spectaculoase. Un lucru foarte important este că suntem pe primul loc în serie şi ne dorim în continuare să ne menţinem pe această poziţie şi să ne pregătim în vederea accederii în fazele superioare ale campionatului naţional. Am rulat întreg lotul de jucătoare, deoarece scorul şi mersul partidei ne-a permis-o, iar asta a dus la o oarece stagnare în evoluţia scorului în repriza a doua. Per total, însă, eu spun că a fost bine spre foarte bine”, a comentat Moldovan. (A. P.)