joi, 3 noiembrie 2011

Publicat la 11/03/2011 12:12:00 p.m. de Redacţie

Au găsit comoara | GALERIE FOTO

34 de echipe înscrise, un traseu lung de 15 km şi aventurieri premiaţi cu sute de lei. Aşa a arătat ediţia cu numărul patru a concursului „Comoara Cetăţii Mediaş”.

Autor: Aurelian LUNGU

Concurenţii au trebuit să treacă prin probe de inteligenţă şi condiţie fizică, pe un traseu secret, presărat cu surprize. Traseul a fost secret, echipele descoperindu-l chiar în timpul concursului, cu probe precum: poezie-ghicitoare, puzzle, rebus, tiroliană, orientare, teorie şi găsirea de indicii. La final, organizatorii au dat publicităţii, duminică după-amiază, clasamentul final al competiţiei, pe grupe de vârstă.

Fericiţii câştigători

Astfel, la Juniori băieţi, au fost desemnaţi câştigători „Fraţii Cărămidă” (Vlad Filipaş, Bulucz Norbert) – 200 lei, „Night Eagles” (Andrei Marinache, Dorian Mija) – 150 lei, respectiv „Rippers” (Szilagy Ionatan, Mihai Petrea) – 100 lei. La categoria Juniori fete, şi-au adjudecat premiul cel mare Roxana Recorian şi Denisa Raluca Oltean (echipa „Elixir”). Pe locul secund s-au aflat „Itzy Bitzy” (Diana Maria Avram şi Mădălina Tuli), în timp ce podiumul a fost completat de Ioana Vânt şi Andreea Szekely („Ioana & Andreea”). „Papucu’ şi Şoseta” (Virca Jessica, Adrian Nemeş) au fost premiaţi la Juniori mixt. Secţiunea Tinere speranţe i-a avut ca lideri la băieţi pe „Smile” (Marius Hodîrnău, Titus Istoan), „Templierii Mediaş” (Adrian Liviu Chisăliţă, Ioan Cătălin Tincă) şi „Invincibilii” (Tudor Chindea, Vlad Andrei Frăţilă), iar la fete pe „Domniţele Cetăţii” (Raluca Alexandra Chisăliţă, Andreea Olariu), „Prinţesele Atlete” (Mariana Diana Domşa, Andreea Monica Pitoiu), respectiv „Amazoanele” (Achimet Clarissa Maria, Cozuc Andreea Larisa). La mixt, au câştigat „Black & White” (Ruxandra Chindea şi Christian Gedderth) şi „Silver” (Andreea Geamăn, George Muntean).

Felicitări tuturor

După anunţarea rezultatelor, organizatorii le-au transmis tuturor mulţumiri şi felicitări şi i-au îndemnat să nu uite că fiecare participant a fost, de fapt, un câştigător. Evenimentul a fost organizat de Asociaţia de Turism şi Ecologie „Dianthus” Mediaş cu sprijinul Rotary Club Mediaş, Primăria Mediaş - prin Direcţia de Cultură, Sport, Turism şi Tineret - şi Dafora Turism.