sâmbătă, 13 august 2011

Publicat la 8/13/2011 01:06:00 p.m. de Redacţie

Au făcut cinste Mediaşului

Sportivii medieşeni au obţinut rezultate bune la Jocurile Internaţionale ale Copiilor, desfăşurate în perioada 3-8 august în Lanarkshire, Scoţia. Astfel, atletul Rareş Popescu a obţinut medalia de bronz la proba de 1.500 de metri şi atletul Norbert Kopan s-a clasat pe locul al cincilea la aruncarea ciocanului. Tinerii din echipa de fotbal, pregătiţi la Clubul Sportiv Gaz Metan şi Clubul Sportiv Şcolar, au reuşit să acceadă în sferturile de finală. Totodată, unul din cei trei tenismeni trimişi în Scoţia, Dragoş Piştea, a câştigat turneul de consolare. „Au fost printre cei mai responsabili tineri care au participat la aceste jocuri. Mi-a plăcut îndârjirea cu care s-au luptat pentru Mediaş şi atitudinea lor extraordinară vis-a-vis de competiţie”, a mărturisit primarul Teodor Neamţu, care şi-a exprimat speranţa ca şi reprezentarea de anul viitor să fie la nivelul celei de acum. Mediaşul a participat anul acesta pentru a cincisprezecea oară la această competiţie de anvergură, cu o delegaţie formată din 15 sportivi şi patru antrenori. (A. L.)