vineri, 8 iulie 2011

Publicat la 7/08/2011 04:03:00 p.m. de Redacţie

Filme în concurs

Prima ediţie a Festivalului de Film al Europei Centrale va avea loc în septembrie la Mediaş. În perioada următoare, are loc selecţia celor 22 de lung-metraje, 14 scurt-metraje şi 14 documentare care vor rula spre bucuria cinefililor din oraşul nostru.

Autor: Aurelian LUNGU

Festivalul va reuni producţii cinematografice din şapte ţări
Săptămâna aceasta, într-o conferinţă de presă, primarul Teodor Neamţu a dezvăluit primele detalii oficiale despre marele eveniment. Festivalul de Film al Europei Centrale organizat pentru prima dată anul acesta îşi propune să reunească industrii cinematografice de tradiţie, care să ofere publicul larg cele mai bune pelicule. „Pregătirile pentru festivalul de film sunt în plină desfăşurare, el se va numi Mediaş Central European Film Festival, este un eveniment consacrat cinematografiilor din şapte ţări, respectiv Slovenia, Austria, Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria şi România. Până în momentul de faţă şi-au confirmat participarea cinci ţări, urmând ca celelalte două să-şi exprime acordul în perioada următoare”, a prezentat situaţia primarul Teodor Neamţu. Totodată, invitat special va fi statul Israel. Directorul festivalului va fi regizorul Radu Gabrea, cunoscut mai ales pentru filmul "Cocoşul decapitat" (2008).

Urmează selecţia

Evenimentul va avea loc în perioada 5 – 10 septembrie, când regizori, actori, ataşaţi culturali din cele şapte ţări concurente vor veni în oraşul nostru pentru a-şi susţine cele mai bune producţii recente. Nu mai puţin de 50 de pelicule vor rula în diferite locaţii din Mediaş, iar selecţia acestora se va desfăşura în curând. „Peliculele vor fi proiectate în diferite locaţii, precum cinematograful Mediensis, Piaţa Corneliu Coposu, Sala Traube, dar şi la sinagogă, având în vedere că anul acesta este invitat să participe cu statut special Israelul”, motivează primarul Mediaşului. La sfârşitul lunii aprilie, Centrul Naţional al Cinematografiei a aprobat o finanţare de 25.000 de euro pentru festivalul medieşean.
 Teodor Neamţu | primar Mediaş  
„Pentru acest festival, domnul ministru Kelemen Hunor şi-a manifestat întreaga disponibilitate, în sensul sprijinirii lui, atât de către Ministerul Culturii, cât şi de Centrul Naţional al Cinematografiei. Evident, o contribuţie va avea şi municipiul Mediaş, respectiv Consiliul Local, cât şi sponsori din municipiu.”

Citiţi articolul integral în ediţia tipărită a ziarului.
    Trimite prin e-mail