miercuri, 19 decembrie 2018

Publicat la 12/19/2018 04:05:00 p.m. de Anonim

Una caldă, una rece

Echipa de baschet CSM Mediaș a disputat două partide la sfârșitul săptămânii trecute.

Alex PÎNTEA

Sâmbătă după-amiaza, medieșenii au pierdut la Constanța la ultima fază, după o repriză de prelungiri. Athletic a condus cu 26-23 după primele zece minute de joc, iar până la pauza mare s-a distanțat la 13 puncte, scor 45-32. Sfertul al treilea a aparținut medieșenilor, care au revenit pe tabela de marcaj, astfel că la intrarea în decisiv formația gazdă mai avea doar 2 puncte avantaj. Sfertul al patrulea a fost câștigat tot de CSM, cu 17-15, astfel că, după 40 de minute de joc. tabela indica egalitate. Au urmat cinci minute de prelungiri, la finalul cărora formația gazdă și-a adjudecat victoria la un singur punct diferență, scor 84-83. Athletic a marcat o aruncare de 3 puncte în ultima secundă, atunci când CSM conducea cu 2 puncte. Titus Nicoară a fost cel mai bun marcator al CSM-ului cu 22 puncte reușite, 6 recuperări și 2 pase decisive, Kareem Storey a avut 16 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive, iar Stefan Sajin a avut 15 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive.
Duminică, CSM Mediaș a câștigat partida disputată tot în deplasare, în compania echipei Cuza Sport Brăila. Formația pregătită de Mihai Popa și Dan Popa s-a impus cu scorul de 113-42. Cei mai buni marcatori ai medieșenilor au fost Andrija Simovici cu 35 puncte, 9 recuperari și 2 pase decisive, Paul Adam cu 20 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive și 4 intercepții, respective Stefan Sajin care a avut 18 puncte, 8 recuperari, 3 pase decisive și 3 intercepții.
Pentru CSM Mediaș urmează, la sfârșitul acestei săptămâni, confruntarea de pe teren propriu cu CSO Voluntari.