luni, 19 martie 2018

Publicat la 3/19/2018 10:51:00 a.m. de Anonim

Bronz la Europene

Jucătoarea de tenis de masă Andreea Dragoman a obținut încă un rezultat meritoriu.

Aceasta a câștigat medalia de bronz în proba de dublu a Campionatelor Europene sub 21 ani. Medieșeanca a făcut echipă cu Adina Deaconu la competiția care s-a desfășurat la Minsk, în Belarus. Echipa formată din cele două sportive a ajuns până în semifinalele competiției, după victoriile obținute împotriva dublului Dragana Vignjevic (Serbia) - Marie Maesen (Belgia), scor 3-0, și împotriva dublului Airi Avameri (Estonia) -  Karoline Mischek (Austria), scor 3-1. În semifinale, Dragoman și Deaconu au întâlnit perechea Natalia Bajor (Polonia) - Solomiya Brateyko (Ucraina). Româncele au fost aproape de finală, dar au pierdut în setul decisiv. Acestea au condus 2-1 la seturi, iar în decisiv au avut 5-3, însă au pierdut în cele din urmă cu scorul de 11-8.
2018 este, până în prezent, un an foarte bun pentru Andreea Dragoman. Sportiva legitimată la CSM Mediaș a câștigat în luna ianuarie Cupa României la individual, a obținut apoi calificarea la Jocurile Olimpice de Tineret, iar la începutul lunii martie a obținut două medalii de aur și respectiv argint la Campionatul Național Individual de Seniori. (A.P.)