joi, 30 martie 2017

Publicat la 3/30/2017 10:56:00 p.m. de Redacţie

Sportivii de la Ippon Mediaș, medaliaţi la naţionale

Sportivii Clubului Ippon Mediaș au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Karate WUKF.

Karatiștii medieșeni au reușit să câștige nu mai puțin de 47 de medalii, dintre care 15 au fost de aur. În urma acestui rezultat, clubul a ocupat poziţia a doua pe echipe în cadrul competiţiei care s-a desfăşurat la Târgovişte. „Noi am pregătit acest campionat de câteva luni bune. Nu am avut foarte mult timp, pentru că anul acesta Campionatul European va fi cu trei luni mai devreme decât a fost în anii trecuţi, iar până în luna martie a trebuit să facem de la pregătire fizică la absolut tot după sărbători. La Campionatul Naţional nu ne gândeam la un vârf de formă, dar copiii s-au prezentat foarte bine şi am venit cu multe medalii acasă. Avem copii care au luat şi câte două medalii, atât la individual, cât şi la echipe, însă nu toţi au reuşit să urce pe podium, în condiţiile în care, din 34 de copii, unii au fost la primul campionat naţional sau chiar la prima competiţie“, a explicat antrenorul Dora Hanga. Municipiul de pe Târnava Mare a fost reprezentat la Campionatul Naţional de Karate de către 34 sportivi. (A.P.)