marți, 15 aprilie 2014

Publicat la 4/15/2014 01:05:00 p.m. de Redacţie

Handbalistele medieşence, învinse de... talie

Echipa de junioare 1 a Clubului Sportiv Şcolar Mediaş a ratat calificarea la cel de-al doilea turneu semifinal de handbal feminin. Medieşencele au pierdut toate cele cinci partide disputate pe parcursul săptămânii trecute la Deva.

Înfrângerile se datorează, în bună măsură, unei prevederi regulamentare care a obligat echipa din Mediaş să folosească câte o repriză o jucătoare de câmp pe post de portar, asta datorită unor cerinţe de talie. "Calificarea şi participarea la acest prim turneu semifinal se constituie într-un succes pentru handbalul de la Clubului Sportiv Şcolar Mediaş şi, în general, pentru handbalul medieşean. La turneul acesta, din păcate, am pierdut toate meciurile, dar rezultatele sunt oarecum mincinoase deoarece am fost obligaţi de nişte prevederi regulamentare anacronice şi unice în lumea sportului mondial ale Federaţiei de Handbal, care ne-au forţat, date fiind împrejurările, să jucăm cu o jucătoare de câmp timp de o repriză în poartă. În această perioadă s-au şi luat foarte multe goluri. De altfel, jucătoarele noastre au reuşit să înscrie în fiecare meci 27-28 goluri, ceea ce dovedeşte o bună pregătire în planul tactic, tehnic şi fizic. Una peste alta, noi am fost cu o echipă mai tânără decât toate celelalte cinci participante şi consider că s-a acumulat o experienţă foarte bună în perspectiva viitoarelor evoluţii la diferite nivele în campionatele naţionale de handbal", a explicat antrenorul Mihai Moldovan. (A. P.)